bolak

Jak se dá spočítat důchod, kdyby člověk celej život dělal jen na dohodu o provedení práce nebo dohodu o prac. činnosti?

Kolik by dostával a v kolika letech by vůbec šel v takovém případě do důchodu?

Nejlepší odpověď
anonym

Dobrý vtip. Důchod se vypočítává dle hlášení na formulářích ELDZ. Tam je potvrzen roční příjem pracujícího a odpracované a vyloučené doby. Dohody vyplnění tohoto formuláře nevyžadují.
Člověk pracující na dohodu se chce nejčastěji vyhnout odvodům na OSSZ a ZP, takže je otázka, zda má takový člověk nárok třeba na nemocenskou nebo na lékařské ošetření.
Dohody nejsou vázány ani na „Zápočtový list“. Čili ani z toho nebude prokazatelná základní podmínka pro přiznání důchodu (odpracované roky).
No, vidím to tak, že bude třeba použít tmavé barvy a jí řvát o diskriminaci, potom uspěješ asi i v případě, že normálně ti nárok na důchod nevznikne.

Další odpovědi
anonym

Můžeš předložit smlouvy ČSSZ, kde je uvedená částka, případně výplatnici z dohody o prac. činnosti. Problém je v tom, že jsi neplatil soc. zabezpečení (bylo min. 25 let, od t.r. už je to 30 let a má to jít na 35–38 let). Pokud jen tou nejnižší částkou, tak dostaneš nejnižší důchod.

ivzez

Takový člověk by pravděpodobně neměl na důchod nárok,
protože by nesplnil podmínku účasti na důchodovém pojištění.

DPP je důchodově pojištěna až od r. 2012 a od odměny 10.001 Kč měsíčně.
Ovšem na DPP lze pro jednoho zaměstnavatele odpracovat v kalendářním roce maximálně 300 (dříve dokonce jen 150) hodin. Většina lidí pracujících na DPP není důchodově pojištěna – doba se nezapočítává z hlediska důchodu ani z hlediska podpory v nezaměstnanosti.

Trochu lepší to je u DPČ s odměnou nad 2.500, tam se doba započítává,
ale protože lze DPČ sjednat max. na 20 hodin týdně,
nebude to ani tady žádná sláva…

Minimální důchod je opravdu kolem 3.000,
ale nelze jej přiznat každému – musí být splněna
alespoň určitá doba důchodového pojištění.

Dokud ji člověk nesplní, musí pracovat
(a být důchodově pojištěn) dál.

Quentosi, z odpovědí, které jsem tu od Vás zatím četla,
jsem měla dojem, že byste mohl být v obraze.

Nebo to měl být vtip?

bolak

česílko: A důchodce kterej nemá ododevzdáno soc. pojištění za 30 let teda nedostane žádný peníze? Nebo musí jít do práce a dělat třeba do 100let nebo jak to je?

pusinka50

Když nemá odpracováno, dostane jen minimální důchod, třeba jen 3.000 Kč, nebo jen platné životní minimum