Kešař

Jak se cítíte, když jsme se před 34 lety alespoň na moment zbavili socialismu, aby se nám sem vrátil obratem ze Západu?

Můj názor:

Vláda reguluje nepřeberné množství základních úkonů v našich životech, stát a byrokracie bobtná, nesmyslných zákonů v zájmu rádoby dobra přibývá, sociální dávky jsou dnes brány jako standard (prý už to není stigma), volá se po regulaci ekonomiky, trhu, politici nás vychovávají skrz DPH, co je pro nás dobré a co není. V trh už se nevěří, krmí se nepřeberné množství neziskových organizací, vyhazují se peníze oknem, rozpočtová odpovědnost je ta tam a lidé jsou natolik zhnusení, že by se sotva rozhodli v tomto marasmu podnikat. Blbá nálada, všude se jen točí téma okolo zdražování, ale, že by někdo nastolil téma, že právě v krizi se vytvářejí dobré nápady, to ne. Pravice tu žádná není a když už se něco rodí, je to jen další spolek lidí, kteří vidí alternativu v Rusku.

Evropská unie je ryze socialistický spolek. Je to vesměs politbyro, které je odtrženo zcela od reality. Od regulací kravských prdů přes nařizování firmám, aby prodávaly papírová brčka (která jsou dnes opět terčem kritiky) po řešení častých nesmyslů, které jen pokřivují trh a omezuje svobodnou působnost soukromníků a koncových spotřebitelů. Komunistické dotace, které znevýhodňují soběstačné podnikatele a opět křiví trh, regulace a omezení, kvóty na všechno, čím dál menší zájem hájit kapitalismus, v zádech s aktivisty boj za spravedlivou společnost s marxismem v kapse. Boj proti bohatým, rádoby obhajoba dělnictva. Ostrakizace pravicových názorů (jako je přesvědčení v přirozenou nerovnost, vláda ústavy a autorit, obhajoba tradic a morálky).

Západ si s tímhle koketováním s marxismem / socialismem opět zahrává a doplatíme na to všichni. Kde je socialismus, tam je bída. Evidentně jsou s tím západní lídři úplně v pohodě a místo toho, aby nechali šlapat svobodný trh vstříc k ekonomické prosperitě a bohatství společnosti, táhnou svými ideologickými liberálně-socialistickými zelenými experimenty evropský průmysl ke dnu.

Za co jsme v 89 bojovali? Takhle jsem si ten kapitalismus (který je u nás stejně splácaný se socialismem), nepředstavoval. Snad se pravice někdy obnoví, aby to se musela totálně překopat Unie, která pravici dlouhodobě potírá. Třeba to rudnutí Západu skončí a kormidla se chytnou opět (jako v minulém století 80. až 90. let) skuteční pravičáci, skuteční konzervativci.

Jak to cítíte vy?

Odpovědi
zjentek

Neexistují žádná zřízení/způsoby, kterými by se (dosud živým) výrobním robotům dalo smysluplně vysvětlit, že prachy za svou práci (otročinu v zaměstnání) prostě až do smrti NEBUDOU MÍT. Že jejich „odměna“ se nerovná tomu, co BĚŽNĚ VIDÍ/VNÍMAJÍ (TV, tisk, ututlané skandály bez trestů) u politiků a pánů velkomožných podnikavých. Tak proto se tohle děje. Jde jen o to, poplést poctivé a pracovité. Je to jediný způsob, jak je udržet v tom jejich otroctví. Poplést je, aby věřili ve změnu k lepšímu. Kdo věří v lepší zítřek, je především PŘESVĚDČEN (sám sebe přesvědčil) o jeho příchodu. Nestará se, co je dnes. Ví, že díky změny systému bude líp! Čímž se dostáváme k myšlence v začátku příspěvku: NEEXISTUJE ZŘÍZENÍ, ZA KTERÉHO BYCHOM BOHATLI OTROČINOU V ZAMĚSTNÁNÍ. Kapitalismus selhal? Ve smyslu- všichni nemajetní nyní mají být ti neschopní? a tak dejme nyní těmto živým robotům socialismus. Ať cítí oporu. Po proběhnutí určité paralely to zase prohodíme- ať se cítí, že něčeho dosáhnou vlastními schopnostmi. A tak dokolečka dokola, jako u blbých na dvorečku, od narození ke smrti. I ta „hloupá“ včela má smysluplnější řád, než jaký si dokáže vlastními PRAVIDLY/NAŘÍ­ZENÍMI/KODEXEM (!!!) nastolit entita zvaná člověk. Děkuju.

(Nejefektivněji toto vyřešili v české kotlině tam všechny dosud možné i nemožné ze světa známé i neznámé systémy/zřízení spojily síly v jednu a prakticky BEZ MOŽNOSTI „špatné“ volby se SPOLU představily/pod­sunuly občanovi.)

da ny

Kdo nebyl naivní, důvěřivec, přece věděl,
co vše s „novými časy“ a zřízením přijde. Co nás může čekat.
Už jen ten začátek (bez přípravy, zákonů, s privatizací, návratem k předválečnému hospodaření v zemědělství aj.).
K nenasytnosti politiků, touze po moci/diktátu.
Víme, přece, že i hlavní postavy, aktéři/organizátoři Sametu, neskrývali/jí (ti studenti a ti, kteří ještě žijí, včetně disidentů) SVÉ ROZČAROVÁNÍ..

Původní představy byly jiné, trochu naivní. Přišla jen realita. 😉
Lidé si představovali, že se budou mít stejně, otevřou se hranice na Západ (pro ty finančně zdatnější, zejména z řad inteligence, která dnes „pláče“ a cítí se nedoceněná)
Všude je chleba o dvou kůrkách.
Jen někde tu kůrku nemají každý den. Nemají vodovod, kohoutek, ze kterého teče voda, splachovací WC, zdravotní péči). Po této stránce, se máme houby zle 😉

Cítím se méně svobodná. než před 34 lety.
Jen se nemusím, tolik hlídat, co kde plácnu, ohledně nespokojenosti či nesouhlasu.
Tehdy jsem věděla, na čem jsem. Člověk se naučil chodit i v porcelánu 😉
Hlavu mi tady (v Sudetech), nikdo nemohl vymýt. Nenapravoval.
To, co nám V T zatajili nebo upravili, spíše zamlčeli, jsem věděla z ARD a ZDF, případně ze Svobodné Evropy.

Ametyst

To není sice otázka pro mě, protože Václav Klaus to věděl od začátku a dávno. Věřejně varoval před západním marxismem, a byl překřičen, protože všichni chtěli patřít na západ, hurá. Tak to mají. Velmi dobře si to pamatuju, protože Havel nebyl vůbec politik, a chtěl jen potěšit menšiny, včetně romské. Od té doby se situace s nimi ještě zhoršila. Proto ten jasný a nebetyčný rozdíl mezi Havlem a Klausem po roce 1990.

Hlada

Se vším souhlasím, snad jen s výhradou toho, že jsme v 89 za něco bojovali. Nebojovali. Nebylo s kým. Byli jsme součástí východoevrpského bloku, který se rozpadl. Přirozeným vývojem jsme se stali součástí EU. Jsme malá země, která stejně jako v minulosti, tak i nyní, nemá na vývoj v Evropě prakticky žádný vliv.

Disraeli

Neřekl bych, že socialismus je zlo, respektive bych sociální systém založený na péči o občany (to, že stát občas poskytuje něco lidem, něčím je zabezpečuje, vrací z daní pro jejich potřebu..), nenazýval socialismem jako takovým. Třeba V USA nemají žádné dávky, žádnou podporu, mají nákladný život, ne až tak nízeké daně, jak se říká, a na oplátku za to ni nesdotávají zprávky (zdracotnictví, školství, sociální podpory, dovolená..)… a to proto.. že „socalismus je zlo“.
Ale jinak souhlasím. Já jen že dávky a sociální podpora/systém se v pohodě uplatňuje a může uplatňovat v tzv. pravicocých státech/vládách, režimech. A taky tyto podpory lidí si nedoporují s kapitalismem.

Ta regulace je samozřejmě hnus. A EU sama o sobě nepředstavuje žádnou hodnotu ani nic pldoného. Nic nevytváří, nic speciálního neposyktuje, neprodukuje; jen diktuje, reguluje a (nesmyslně) přerozděluje (tedy hlavně kapitál – namísto, aby ho vytvářela, podporovala atd).