Kepler

Jak se chovat při setkání s medvědem?

Kurňa, už mám bobky jít na hřiby, méďa už je na dostřel z Valmezu (Jarcová). Lesní dělník se otočil a měl ho 1,5 m za zády. Pravděpodobně si na hnědo přebarvil spoďáry. Myslíte, že by stačilo zazpívat hrdinským hlasem a hlasitě „Союз нерушимый республик свободных“?

Nejlepší odpověď
marci1

Začni šetřit na odplašovací sprej na medvědy. 🙂 Ale jinak se řiď těmito radami:

Při setkání s medvědem zůstaňte klidní
I přes zuby, drápy, váhu a sílu, kterou medvědi disponují, nezaměřují se na zabíjení a pojídaní lidí. Člověku se snaží raději vyhnout, pokud o něm vědí.

Vyhněte se i vy medvědovi, kterého potkáte a zatím o vás neví. Tiše se vzdalte a kontrolujte medvědovo chování.
Pokud si vás medvěd všiml, pravděpodobně se bude snažit utéct. Nedívejte se medvědovi přímo do očí (to si může medvěd vyložit jako záměr k útoku a reagovat protiútokem). Raději se odvraťte a předstírejte, že medvěda nevidíte, mluvte klidným hlasem, po očku sledujte medvědovo chování a pomalu se vzdalujte. Neutíkejte!
Pokud vás medvěd sleduje, upusťte kus oděvu nebo jiný předmět, který může upoutat jeho pozornost.
V žádném případě se nepokoušejte medvěda odehnat – nevykřikujte, nemávejte rukama nad hlavou. Jenom byste tím připoutali jeho pozornost.
Když se medvěd postaví na zadní, není to žádné výhrůžné ani útočné gesto, jak se někdy mezi lidmi traduje. Je to proto, že chce mít lepší rozhled (má slabý zrak) a vítr, aby mohl čichem dobře identifikovat, s kým se potkal. V takovém případě je tedy potřeba zachovat klid, pomalu odcházet z místa setkání a případně při tom mluvit hlubokým klidným hlasem, aby medvěd poznal, že jde o člověka. Většinou pak ihned uteče.

Pokud by vás medvěd napadl, nepokoušejte se utéct, ale klekněte si na zem, sbalte se do klubíčka, rukama si chraňte krk, lokty dejte ke kolenům. Chráníte si tak životně důležité orgány. Dokud medvěd neodejde úplně pryč, nehýbejte se a neodcházejte. Medvěd útok často jen předstírá, a pokud se nebudete aktivně bránit, ztratí o vás zájem.
I setkání s medvědy na krátkou vzdálenost jen velmi zřídka vedou k útoku, nejčastěji medvěd hned uteče.
Medvěd dokáže zabít jednou ranou krávu. Přestože například na Slovensku každým rokem dochází k napadení člověka, nebývají tato zranění smrtelná. Medvědi nemají v úmyslu lidi zabíjet, bojí se nás stejně jako my jich. Při překvapivém setkání s člověkem se cítí ohrožení, a pokud nemají kam utéct, chtějí se bránit. Proto je nejlepší přímým konfliktům s medvědy předcházet dodržováním výše uvedených rad.
Napadení lze také předejít správným použitím odplašovacího spreje, který si můžete zakoupit v našem e-shopu: https://obchod­.selmy.cz/spre­je-na-odplaseni-medvedu/

https://www.sel­my.cz/medved/jak-se-chovat-v-oblastech-s-vyskytem-medveda/

Další odpovědi
Michala11

Nekoukat na zprávy. A když už setkáni, tak pozdravit a pomodlit se.

led

Pokiaľ to je medveď odchovaný v Rusku „Союз нерушимый республик свободных“ radšej nespievajte a umožnite mu prechod na Slobodný Západ
Ak je to český méďa pomaly a potichu nenápadne opustite bojové pole.

zjentek

Nezpívat, neplašit! Projevit trochu úcty k té přírodě. Nějak to dopadne.

Mám svou vlastní teorii o tý který lidský energii. Podle mýho právě ona bude mít na sled jakýchkoli událostí zásadní vliv. Není to vědecky prokázané (zatím), ale když je člověk svině, je jedno co uděláš, ale dobře to pro něj nedopadne. A naopak. Proto je dnes třeba nosit do lasa plyn. pistoli nabitou pepřovými náboji na medvědy. Pokud nepomůže, alespoň před smrtí dodá pocit jistoty, protože na ni člověk nečekáš mezi buky bezradně jako nějaký nemohoucí šulínek. Tohle totiž může bolet zvláště v případě, kdy víme, že máme hlavu plnou vědomostí. Hezký večer a k přírodě buďme za fšech okolností ohleduplní. ;)

EKSOT123

Marci1 napsala prakticky, já, protože jsem m. ještě nepotkal, ale mám tu nějaké vtipy o žralocích, lvech a koukám, že i o medvědech:
>Jak je krásně v přírodě – táboráček, stan, čistý vzduch, medvěd…

Co musíte udělat, když potkáte hladového medvěda v Tatrách?

Nemusíte v podstatě dělat nic, medvěd udělá všechno za vás.

V lese: „Pane, řekněte tomu vašemu psisku, ať na mě tak nevrčí!” „Ale Rex nevrčí na vás…” „A na koho tedy?” „Na toho medvěda za vámi!”
Myslivci zvoní mobil, ozve se: „Miláčku, kde jsi?” „Na honu.” „A co tam tak funí do telefonu?” „Medvěd!”
Rus a Eskymák si vyjdou spolu na medvěda. Jdou tři hodiny a najednou medvěd! Rus vezme pušku, namíří, už už chce vystřelit. A vtom Eskymák řekne: „Nestřílej, utíkejme!”

Jak tak běží – už dobré dvě hodiny – Eskymák se otočí a zastřelí medvěda. Rus: „Proč jsem ho nemohl zastřelit už předtím?” Eskymák: „Museli bychom ho daleko tahat…”

Víte, jaká byla poslední slova krátkozrakého: „Vy trháte maliny v kožichu?“ nebo: „To by mě zajímalo, kde má to medvídě mámu?!…“

>V Kanadě se začaly množit případy napadení člověka medvědem, a tak se na odpočívadlech okolo silnic a u vstupů do přírodních rezervací začaly objevovat informační cedule s tímto textem: „Vážení návštěvníci, ve vlastním zájmu si uvědomte, že medvěd je nebezpečné zvíře vyhýbejte se proto styku s ním. Velmi důležité je medvěda nepřekvapit, a proto doporučujeme na oděvu při vstupu do lesa nosit malé rolničky. Rovněž je známo, že medvědi nesnášejí pach pepře, je proto dobré u sebe několik sáčků pepře nosit, případně jím svůj oděv přímo posypat.
Je velmi důležité rozlišovat mezi medvědem černým, který je relativně přátelský a medvědem grizzlym, který je velmi nebezpečný.
Blízkost medvěda nám pomůže odhalit i přítomnost jeho trusu. Trus medvěda černého je světlejší, řidší a je ho méně. Trus medvěda grizzly je hojnější, hustší, páchne po pepři a bývají v něm malé rolničky.“
>

Anikitos

Méďa už má za tu chvilku procestované skoro celé Vsetínsko.. :'DD

Slyšel jsem, že stačí pustit pořádně nahlas hudbu v mobilu. Ale jistli to fakt pomůže to nevím…

Někde radí, aby na něj člověk zařval z plných plic, jinde zase říkají, že když na něj zařveš, tak si to vezme jako výzvu k souboji. Pak jedni radí ať se ani nehneš, druzí ať hned utíkáš. Někteří říkají ať po něm člověk něco hodí – třeba kámen, jiní ať to nikdo nedělá, protože by ho to vyprovokovalo… Pak si vyber. :/

No, pokud ho potkáš, dej pak vědět jak to dopadlo. :'D

Brblal

Já mám medvědy 300m od domu, máme tady v Kladně medvědárium (u zámku) a tam jsou 2 dospělé medvědice, až si půjdu koupit sýry do obchodu v ul. Havířská, tak se tam na ně půjdu podívat, je to kousek od medvědária…

P.S. Četl jsem, že medvěd teď vběhl do obchodu v Č. Budějovicích, ale pak vyběhl zase ven do přírody.

replicator

Jenže zde je zásádní rozdíl!
Tento medvěd zná lidi a nepředstavují pro něho žádnou hrozbu. Nemusí je sledovat celý den než zaútočí. Proto různé rady jako nepřekvapit medvěda za keřem nebo pozdravit medvěda z dálky bude mít opačný efekt.
Klasické střelné zbraně nebudou mít taky efekt, nevnímá bolest v tom adrenalinu a ani nemusí vědět, že za 10 minut vykrvácí.
Moje rada zní koupit si rytířské brnění, napojit akční kamery, natrénovat neurální sítě na detekci hlavy medvěda a použít slušné spreje na medvědy. Nejspíš medvěd dost otluče, ale myslím, že to půjde přežít i bez zlámaných kostí.

Kepler

Michalo, modlit se neumím. A jak se má slušně pozdravt medvěda? Jeden nápad mám. Sice spreje a med sebou do lesa nenosím, ale plucku slibovice vždycky. Buď na něho dýchnu a odpadne, ale spíš si myslím, že přišel ze slovenské strany a přijme kalíšek 🙂 Jen aby za mnou nešel až dom!

Michala11

Ahoj medvěde, jak je? (film Cesta do lesa), ale tam zdraví jelena… Tak budu držet palce.

zjentek

Jo někdy je taky dobrý mít sklenici medu jako úplatek. Ten ale s sebou nosí málokdo. Ale kdybys třeba měl, tak stejně platí, že je třeba při předávání úplatkuSE CHOVAT! A to umí málokdo. Možná je takových méně než těch, kteří nosí do lesa med.

Kepler

Teda, já jsem si med ještě nikdy v životě nekoupil, je mi z něj totiž blujno, a to už od dětství. To bych méďovi přece neudělal, zvlášť kdyby byl z Kaufu…

Kepler

Já na různé spreje moc nevěřím, už jsem to zkoušel na Cikány a nefungovalo to. Jednou jsem už medvěda před lety potkal pod Soláněm. Bylo to ale jen na dálku asi 200 m a byl jsem proti větru, takže mě nezaregistroval. Zkraje jsem myslel, že je to nějaký ožralý člověk v hubertusu (šel po čtyřech), ale pak jsem se kouknul dalekohledem a v tu chvíli jsem si přál být menší a ještě menší, až bych byl ten úplně nejmenší na světě…

led

marci1, krásne sa to číta, ale prekvapený človek v strese koná úplne nepredvídavo. Všetky poučky sa stratia v strachu.
Aj medveď je človek… je to paradoxné tvrdenie, ale ak nie je hladný, nebráni svoje teritorium, mladé, má rád pokoj a čokoľvek nečakané ho rozruší. Preto je najlepšie je nedráždiť ho prílišnými pohybmi a umožniť mu ústup z bojiska