plebs

Jak se bude topit vodíkem v domácnostech? Rovněž většina budov v EU bude zateplena budou to i kostely a hrady?

Evropská Komise připravuje směrnici od roku 2040 přejít na topení vodíkem, já to chápu tak že uhlí, dřevo i plyn při spalování a těžbě poškozují planetu tudíž je to jediná cesta a elektřinu ponechat jenom na svícení a elektro auta elektro lodě a pod.

Odpovědi
Funna

v EU se naprosto zbláznili…
a ty tak trochu taky, protože momentálně je elektro auto mnohem více neekologické, než diesel s normou euro 5, či 6 (a u nás ještě dlouho bude) a ani zatím nikdo nevymyslel, jak LEVNĚ recyklovat baterie… navíc tu ani na nabíjení elektro aut, či topením elektřinou nemáme vybudovanou síť…a vodík?…zatím jezdí na vodík jen pár aut a víš proč?…protože vodíková molekula je nejmenší molekulou, takže ráda „utíká“…tudíž jsou nádrže extrémně drahé a pokud nebudeš jezdit denně, tak se ti může stát, že přijdeš k autu a budeš mít prázdnou nádrž…takže dělat nádrž u domu, či trubky (tak jako je dnes plyn) si nedokážu momentálně představit, protože to budou horentní sumy (pokud někdo neobjeví nějaký zázračný nepropustný a levný materiál)…a výroba? – viz odpověď Dochy…
bohužel lidé, co o tom moc nepřemýšlí věří oficiálním článkům, i když ty vždy říkají jen to A a B ne…ekologičnost elektroaut a očkovací teror jsou toho zářným příkladem…

Pepa25

Nebude se topit vodíkem v domácnostech. Nebudou zatepleny kostely ani památkově chráněné budovy.
Ano, EK zveřejnila plány na dekarbonizaci, které zahrnují i postupný odklon od zemního plynu. Ten bude samozřejmě nabíhat s rozvojem alternativ: bioplynu a vodíku. takže plány je potřeba chápat přednostně jako podporu alternativ, ne zákaz zemního plynu.

Dochy

Zatím blbost. A předpokládám, že to ještě dlouho, ne-li navždy, blbostí zůstane. Odkud by se asi ten vodík měl brát? Pokud vím, tak obvyklý postup je rozklad metanu. Kupodivu se přitom uvolní CO2. Další možností je elektrolýza – ale potřebuješ k tomu elektřinu. To tedy jako vyrobíme elektřinu, ale vykašleme se na vybudovanou infrastrukturu a budem z ní vyrábět vodík, abychom jej pak mohli dovézt do nádrží v domech a tam s ním pak topit?

plebs

Funna já jenom občas nahlédnu do Bruselu a EK a nemohu se v tom orientovat na př. lidská práva a pomoc uprchlíkům kde kdo s tím šermuje humanisti sluničkáři politici na všech stupních a když Poláci nahání chudáky obušky vodním dělem zpět do pekla ať Běloruského neb Iráku a Afganistánu, tak dá Evropská Komise a obranný pakt NATO polskému řádění plnou podporu.

Pepa25

Kdo umí anglicky, si může přečíst detaily: https://ec.eu­ropa.eu/commis­sion/presscor­ner/detail/en/qan­da_21_6685 (Česká média bohužel zůstala na úrovni „další šílený návrh EK“)

Funna

ještě jsme zapomněla k těm hradům a kostelům…my jsme v památkové zóně – bohužel půl zlína v ní je kvůli baťovým domkům a slavní památkáři nám dovolí jen 10 cm vrstvu izolace – podotýkám na 30 cm cihlovou zeď z plných cihel, která má hodně špatné izolační vlastnosti, takže ani s těmi 10 cm izolace se nemáme šanci dostat do kategorie A dle energetické náročnosti…a samozřejmě nám nikdo žádnou kompenzaci na vytápění nedá…takže jsem zvědavá, jak se k tomuto postaví památková péče…bojím se, že nám řeknou, že si to máme zaizolovat zevnitř, i když už teď to nejsou žádné velké pokoje…ale u „klasických“ památek, jako jsou hrady zámky a pod. se asi žádná izolace řešit nebude…