Avatar uživatele
plebs

Propagovalo se palivo budoucnosti topná nafta také na západě?

Vyslechl jsem v kavárně dva starce, ten starší hele pamatuješ před padesáti lety masírování topná nafta palivo budoucnosti, později topte elektřinou dále plyn je budoucnost a nyní větrníky okrasy na polích a střechách vrtání do země pro lepšo lidi, jsem zvědav pokud se toho dožiji co bude následovat.

Zajímavá 0 před 335 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
Zuno

Nyní se chybně propagují jen elektromobily. V době, kdy se ruší uhelné, jaderné elektrárny. Nebudují v dostavěné míře zavčas nové zdroje bezemisní el. energie, nebo s emisemi CO² neutrálnámi. Spalovací motory chtějí zakazovat. Jich palivo lze také nahradit za CO² neutrální (biometen), nebo bezemisní (vodík).
V Čechách budou ještě minimálně 20 let elektromobily jezdit na elektřinu vyrobenou z uhlí.

Upravil/a: Zuno

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Samozřejmě, že se hodně měnily představy, co je "palivo budoucnosti". Jistý děda, co uvízl v 70. letech mi docela nedávno tvrdil, že nejúčinnější topení zajistí šnek na dopravu uhlí :-)
Je mimochodem naprostá kravina si myslet, že tepelná čerpadla a kolektory na střechu jsou jen pro "lepšo lidy" - tajně doufám, že při současných cenách do toho půjde víc lidí (i když si nedělám iluze - natáhnout ruku pro dávky je jednodušší).
Osobně považuju za palivo budoucnosti lokální obnovitelnou biomasu, např. dřevo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

V sedmdesátých létech stál litr topné nafty devadesát haléřů a Benzina ji dodávala až do domu. Rodiče tehdy používali dvoje "nafťáky", vzpomínám si, že kamna měla spotřebu cca litr na hodinu a byla těžko k sehnání. Naftu - topidlo budoucnosti jsme skladovali ve dvou dvousetlitrových barelech. Západ jsme se tehdy snažili nejen dohnat, ale i předehnat a pětiletku splnit za čtyři roky.

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Určitě také... Pamatuju před cca 30 lety jsme byli na návštěvě u nějakých vzdálených příbuzných ve Vídni. Tak se nám chlubili jak maj v předsíni za botníkem (ok, za předsíňovou stěnou, byla na celou výšku místnosti) nádrž a topěj naftou. Cítit to bylo trochu jen když se oddeklovala ta nádrž.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Zuno

Určitě se dříve na západě propagovala nafta, těžilo se hodně ropy.
Motory snad zůstávají. Palivo se mění.
https://zpravy.aktualne.cz/…

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí