plebs

Propagovalo se palivo budoucnosti topná nafta také na západě?

Vyslechl jsem v kavárně dva starce, ten starší hele pamatuješ před padesáti lety masírování topná nafta palivo budoucnosti, později topte elektřinou dále plyn je budoucnost a nyní větrníky okrasy na polích a střechách vrtání do země pro lepšo lidi, jsem zvědav pokud se toho dožiji co bude následovat.

Odpovědi
Zuno

Nyní se chybně propagují jen elektromobily. V době, kdy se ruší uhelné, jaderné elektrárny. Nebudují v dostavěné míře zavčas nové zdroje bezemisní el. energie, nebo s emisemi CO² neutrálnámi. Spalovací motory chtějí zakazovat. Jich palivo lze také nahradit za CO² neutrální (biometen), nebo bezemisní (vodík).
V Čechách budou ještě minimálně 20 let elektromobily jezdit na elektřinu vyrobenou z uhlí.

Pepa25

Samozřejmě, že se hodně měnily představy, co je „palivo budoucnosti“. Jistý děda, co uvízl v 70. letech mi docela nedávno tvrdil, že nejúčinnější topení zajistí šnek na dopravu uhlí 🙂
Je mimochodem naprostá kravina si myslet, že tepelná čerpadla a kolektory na střechu jsou jen pro „lepšo lidy“ – tajně doufám, že při současných cenách do toho půjde víc lidí (i když si nedělám iluze – natáhnout ruku pro dávky je jednodušší).
Osobně považuju za palivo budoucnosti lokální obnovitelnou biomasu, např. dřevo.

dudu

V sedmdesátých létech stál litr topné nafty devadesát haléřů a Benzina ji dodávala až do domu. Rodiče tehdy používali dvoje „nafťáky“, vzpomínám si, že kamna měla spotřebu cca litr na hodinu a byla těžko k sehnání. Naftu – topidlo budoucnosti jsme skladovali ve dvou dvousetlitrových barelech. Západ jsme se tehdy snažili nejen dohnat, ale i předehnat a pětiletku splnit za čtyři roky.

Dochy

Určitě také… Pamatuju před cca 30 lety jsme byli na návštěvě u nějakých vzdálených příbuzných ve Vídni. Tak se nám chlubili jak maj v předsíni za botníkem (ok, za předsíňovou stěnou, byla na celou výšku místnosti) nádrž a topěj naftou. Cítit to bylo trochu jen když se oddeklovala ta nádrž.

Zuno

Určitě se dříve na západě propagovala nafta, těžilo se hodně ropy.
Motory snad zůstávají. Palivo se mění.
https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/auto/ko­mentar-i-spalovaci-motor-muze-potesit-gretu-staci-ho-krmit/r~ff0e1­7683a1411ebb0f60cc47ab5­f122/