Avatar uživatele
Registrovaný

Jak rychle plyne čas?

Lze najít vysvětlení bez použití lidmi zvolených, fyzikálních veličin?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Na vyjádření velikosti čehokoli potřebujete nějaké dohodnuté jednotky. Chcete-li kolegovi říct, jak dlouhý špagát potřebujete, musíte mít buď metrickou soustavu nebo alespoň palce, lokty a sáhy nebo nějaké frantíky, na nichž se shodnete.

Co se týče rychlosti plynutí času, nezbývá mi než Vás odkázat na Einsteina a jeho teorii relativity. Podle ní rychlost času souvisí s rychlostí pohybu.

Můžu posloužit jen osobní zkušeností z jízdy vlakem, když mám být někde včas. Čím pomaleji se pohybuje krajina kolem, tím rychleji utíkají ručičky na hodinkách ;-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

I čas je relativní .. čas plyne tak jak ho vnímáš. Pro člověka plyne tak jak plyne. Když mě bylo 10 let tak dvouměsíční prázdniny trvali fakt dlouho ale teď dva měsíce nejsou skoro nic. Čas je pouhý pohyb částic a změna jako taková .. zpomalené záběry ukazují že čas jde vnímat pomaleji ale člověk na to nemá smyli a ani mozek. Prostě jde o to jak rychle čas vnímáš a ne jak rychle čas plyne.


Avatar uživatele
Bronzový

Čas musí mít vždy nějakou hodnotu, jestli ho měříš našimi veličinami nebo těma ufonskýma, furt to plyne stejně :)
Doplňuji:
Tak úplně vedle určitě nejsem, páč on se ptal jestli lze čas vyjádřit jinak než známýma veličinama, což ty si mu nevsvětlila.
To že tam plácáš nějakou nereálnou sci-fi teorii je na prd, když ve skutečnosti je čas konstantní jednotka a plyne furt stejně.


Avatar uživatele
Pokročilý

Pan Beer4Real je bohužel ÚPLNĚ vedle jak ta jedle :)

Samozřejmě, že ano. Odpověď na otázku
"Jak rychle plyne čas?" je
"Čas plyne tak rychle (či pomalu) podle toho, jak rychle (či pomalu) se pohybuje inertní (uzavřená) soustava, jejíž rychlost "toku" času nás zajímá (a také na tom, jsme-li mi jako pozorovatelé vůči této soustavě v klidu, či se také pohybuje nějakou "vyšší rychlostí", ale to už je speciální relativita a to je na delší povídání)."
Čím je rychlost této pohybující se soustavy blíže k rychlosti světla, tím pomaleji v této soustavě čas plyne.
Hypoteticky (samozřejmě prakticky je to nemožné, protože nic hmotného nedokáže dosáhnout rychlosti světla) - pokud by se soustava pohybovala rychlostí světla, čas by v ní "byl zastaven"; a pokud by dokonce překonala rychlost světla, čas by v ní "šel pozpátku" (pozn. => toto není možno si představit :D )
Dejme tedy tomu, že jsme pozorovatelé stojící na Zemském povrchu ("rychlost pohybu Země" si můžeme představit jako "rychlost rotace Země kolem Slunce" - Země jako objekt /soustava/, jenž se nachází v gravitačním poli těžšího objektu /Slunce/, sleduje zakřivení "nitek přediva časoprostoru", které je způsobeno přítomností Slunce), a abychom si to vše lépe představili, staneme se svědky experimentu tzv. „dilatace času“.
Dva bratři - dvojčata – ve věku 25let se (v NASA v Hustonu :D) musejí rozloučit, protože jeden z těchto bratří je kosmonaut, který poletí na 50 let do vesmíru, kde se bude se svojí raketou /uzavřenou soustavou/ po celou dobu letu pohybovat rychlostí blížící se rychlosti světla. Když se onen kosmonaut vrátí po 50 letech zpět na Zemi, samozřejmě na něj čeká jeho bratr. Jeden druhému se nestačí divit, když na sebe pohlédnou – bratr, který zůstal na Zemi, zestárl "pro nás klasicky" o 50 let a je teď stařec. Bratr, který se ve vesmíru pohyboval 50 let rychlostí blížící se rychlosti světla, vypadá, jako by nezestárl ani o jeden jediný rok.
Jaká je tedy ta skutečná rychlost „toku“ času? Obojí je přece pravdou, obojí se stalo – jeden (za tentýž časový úsek) zestárl, druhý ovšem ne a hlavní roli v tom sehrála právě rychlost, kterou se oba bratři „pohybovali“ (raketa s rychlostí blízkou „c“ a „rotace Země kolem Slunce“).


Avatar uživatele
Bronzový

Samozřejmě, vždyť tak byl přece čas definovaný, bez jiných fyzikálních veličin. Byl odvozený od doby rotace Země.


Avatar uživatele
Bronzový

Čas se pomalu zrychluje.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

samozrejme, že to je možné vyjadriť i bez ľuďmi zvolených veličín.

ale nie medzi ľuďmi.

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

tak to zhrniem:

pre konkrétny (bodový) objekt VŽDY plynie čas rovnako, bez ohľadu na to, ako to kto vidí (jeden vidí plynutie času u pozorovaného objektu rýchlejšie, druhý pomalšie, ale pozorovanému objektu je to jedno, pre neho planie rovnako rýchlo).

prečo je tomu tak:

čas je totiž vlastnosť hmoty a priestoru (tzv. priestoročas, časopriestor), je to ROZMER, základná charakteristika priestoročasu, časopriestoru (ako je napr. hmotnosť, dĺžka, a pod.)

pre tých, koho to zaujíma: tých priestorových "rozmerov" je 11.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3217
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 941
Zlatý led 720
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.