Gendero

Jak rozpocitam rozpocet filmu, ktery se bude tocit?

Bez zkusenosti

Nejlepší odpověď
Drap

Snadno, sečteš všechny možné náklady.

Další odpovědi
aevul

Bez zkušeností bude nejlepší, když si na to někoho najmeš :)

Obecně, sepíšeš si všechny náklady na mzdy herců a štábu, materiál a práci na výrobu scény, triků, postprodukci…, prostě na všechny, kteří se kolem toho motají, a pak to jednoduše sečteš.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tvorba_fil­mu

led

Vzhľadom na otázku, k nakrúcaniu filmu ešte nedošlo…
Než začnete zbierať požiadavky od výrobného štábu už majte nejaký finančný obnos k dispozícii. z neho aspoň 1/3 odložte bokom ako rezervu takže režisérovi a jeho výrobnému štábu k nakrúcaniu priznajte len zostávajúce 2/3 peňazí na krytie jeho výmyslov. Zozbierajte ich požiadavky a stláčajte ich na minimum finančných nákladov. Tú svoju rezervu im nepriznávajte, pretože by sa vám nedostávalo na skutočné náklady počas nakrúcania. Správny financminister – produkčný je okrem strážcu pevnosti s pokladom aj človek viacerých tvárí, šetrí kde sa dá a povolí kasičku len keď to je naozaj podľa jeho pohľadu nevyhnutné pre samotné dokončenie ním produkovaného trháku. Režisér a jeho štáb nech si vymýšľajú len do výšky povolenej sumy. Aj tak s poslednou klapkou sa bude minutá aj skrytá posledná tretina peňazí a produkcia bude žobrať u sponzorov ďalšie peniaze.
Ako spočítať všetky náklady? Vyžiadajte si požiadavky, cenové nároky na výrobu spočítajte a škrtajte, znižujte náklady na najnižšiu mieru. Stále majte na mysli, že viac peňazí nemáte a toto im neustále obíjajte o ich umelecké hlavy. Nájdite si obeť, kde môžete náklady znižovať. Načo 2 cukre do kávy, stačí 1, načo toľko komparzu, to je drahé, nenakrúcajte stále ten istý záber…skracujte časy v reále, nečakajte na počasie, keď vám ho vyrobia v počítači… buďte a počítajte ako mimister financií, čo a ako môžem najviac ušetriť na nevyhnutných bežných prevádzkových nákladoch, aby mi ostali peniaze na sponzorované náklady.

Ak máte prvotné (školské) znalosti produkcie filmu základnú ekonomiku filmu by ste mali poznať. Ak profesionál začiatočník, nerobte svoj prvý film bez spolupráce s inými skúsenejšími producentami. Učte sa z chýb iných, aj zo svojich vlastných. V umení sa chyba nevypláca, musíte byť klzký ako had, rýchly ako šťuka v rybníku, silný ako sumec, prefíkaný ako politik pred voľbami a v konečnom musíte ako buldozer zhŕňať peniaze na kopu, aby ste potom mohli naberačkou z tej kopy nakladať na korbu auta pre neustále hladnú stavbu.

led

Obráťte sa na produkciu, ktoréhokoľvek filmu.