bauerlukin

Jak říct, že nechci půjčit peníze kamarádovi?

Dobrý den, mám kamaráda, který si ode mě občas půjčoval peníze. Teď už to dlouho neudělal protože peněz má dost. Ale když vidím jak on a jeho přítelkyně zachází třeba s jídlem, že třeba vyhazují maso protože na to zrovna nemají chuť, a když čekají první dítě tak si myslím že za chvíli budou chtít půjčit… peníze. A to chtějí ještě jedno dítě. Nevím jak to chtějí utáhnout, ale mám strach že si chtějí půjčovat ode mě. Mám docela dost peněz a on to ví protože pracuji na výhodné pozici… Peníze rozkmotřují lidi to vím, a jác hci mít časem taky rodinu tak bych byl asi hrozně naštvaný,
řekl jsem jim že jim klidně půjčím, protože kamarád to vždycky vrátil do posledního krejcaru ale to bylo ještě předtím než čekali to dítě a než jsem se dověděl že chtějí ještě další dítě… asi nemají zrovna moc našetřeno a já se obávám že si bude chtít pořád více peněz…

díky předem za odpověď

Nejlepší odpověď
Drap

Jak, to je snadné. Nepůjčím ! Jsou to přece tvoje peníze.

Další odpovědi
Nassin

Použij vtip, který jsem slyšel od Izera: https://youtu­.be/pHYF-Y9bJTE?t=111

orwell

Asi by bylo nejvhodnější to rozetnout a hezky natvrdo ve vší slušnosti to kamarádovi sdělit. Nedoporučuji nějaké vytáčky a lži. Měl jsem jednoho kolegu v zaměstnání, kdy jsem byl ještě mladý, nezkušený a poměrně slušný chlapec a ten ode mě také požadoval cosi zapůjčit. Jelikož mně bylo blbé ho natvrdo odmítnout, začal jsem se různě vykrucovat, že to nejde a tak. Jenže jsem netušil, jaký je to mistr v rozborech situace a kladl mi po otázce „Proč to nejde?“ různé další doplňující otázky. Já jsem se do toho zaplétal a zaplétal, až mě prostě dokopal k tomu, že jsem musel kápnout božskou. Nakonec řekl: „No vidíš, a tos mně nemohl říct rovnou, že nechceš?“ Já jsem se pak cítil jako blbec a zmetek. Když po čase přišel znovu, řekl jsem prostě jasně a stručně NE! Na další otázku „A proč?“ jsem dle jeho doporučení odpověděl: „Protože nechci!“ Ani se tehdy kupodivu neurazil a měl jsem to vyřešené.

paul1

Pokud máte problémy říci to kamarádovi přímo, použijte nějakou výmluvu, např.
že podporujete nějakého příbuzného na studiích, nebo že investujete někde, nebo jak říkal Švejk , že musíte platit alimenty atd.

elkon

Prostě řekneš, že už peníze nepůjčuješ. Jak snadné.

JakToFunguje

Tohle bych moc neřešil. Jsou to přeci tvoje peníze a je jen na tobě, jak s nimi naložíš – investuješ, utratíš, půjčíš. Nemáš žádnou povinnost jim něco půjčovat (ani kvůli tomu, že si jim půjčoval dřív. Naopak, to oni by ti měli být zavázání, né naopak a určitě od tebe nemusí nic očakávat. I když to tak dlužníci většinou neberou). Zdvořile odmítni, řekni proč nepůjčíš a je to. Já bych taky nepůjčil (snad jen těm zcela nejbližším a taky jen podle situace).
Pokud předem něco takového očekávají, tak je to jejich chyba. Zkus se jich zeptat, jak to mají v plánu financovat a zkus předem nastínit, že ty nemáš v úmyslu být jejich bankou (aby nebyli později zklamaní a aby se nedostali do větší srabu).
Prober to s nimi a zkus pomoc (nefinančně), spíš poradit, pokud to vypadá, že s penězi moc neumí nebo nemají představivost.
Řekni, že máš se SVÝMI penězi vlastní plány, že jsou tovje a že je potřebuješ. Jinak vlastně ani nic vysvětlovat nemusíš. Pokud by se urazili, tak je to jejich omezením a s tím nic nenaděláš… ale nemají proč se urážet (nebo od tebe cokoli očekávat). Přátelé si mají pomáhat, ale nemají se využívat/zneužívat nbo spoléhat výhradně na jejich pomoc (diktovat přátelům v čem a jak mají pomoci a očekávat to do budoucna).

terry

Můžeš v klidu říct, a ani to nebude lež, že v dnešní zvláštní době nemáš jistotu, že na své výhodné pozici zůstaneš do furt.
Ta jistota není a ani být nemůže.
Možná se chceš zajistit, než bude situace stabilizovaná.

AlfonzSP

Asi bych s nim uzavrel smlouvu, a dal tam uroky a terminy splatek. A po prvni takto upravene pujcce ho prejde chut.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.