Kelt

Jak řešit tuto situaci ?

Jsem soudně uznán jako opatrovatel matky (90 let), která je umístěna v Domově pro seniory, ale je majitelkou nemovitosti. Po smrti otce přešlo vlastnictví na matku, která v tomto domě žila společně ze svým synem, mým bratrem, než byla umístěna do Domova pro seniory. Mám zájem přepsat dům do vlastnictví bratrovi, protože tam bydlí, může si tam ubytovávat podnájemníky a pod. Mohu to udělat sám, protože zastupuji matku? Nebo Je třeba k tomu právní souhlas matky, i když matka je ve stavu, že neví co podepíše, což potvrdili i lékaři a pracovníci soudu, kteří s ní byli v kontaktu.
Může to někdo posoudit z právního hlediska? Děkujil

Nejlepší odpověď
Hlada

Bylo by dobré vědět, zda má matka omezení svéprávnosti a v jakém rozsahu. Předpokládám, že nějaké omezení má, když soud jmenoval opatrovníka (nikoli opatrovatele). Opatrovnictví ošetřuje NOZ §457 a násl. Doporučuji přečíst. Pokud by matka pro omezení nemohla podepsat kupní nebo darovací smlouvu sama, musí takovýto úkon schválit soud. Opatrovník to za ni udělat nemůže. Viz §480 odst.2a.

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s Hladou.

Opatrovník je povinen řádně spravovat majetek opatrovance.
K převedení matčina domu na svého bratra, byste měl mít souhlas soudu.