Bičiště

Jak ředit lihovinu na požadovanou koncentraci?

Do 1 litru vodky 38% – 40% přidávám ovocnou šťávu + cukr a představuji si výslednou koncentraci kolem 20%. Jaké množství šťávy bych měl do 1 litru vodky přidat? Cukr myslím výslednou koncentraci podstatně neovlivní. Sladím tak, aby to bylo chutné. Zatím to dělám odhadem,a průběžným ochutnáváním.Do l litru vodky dávám cca 0,6 litru ovocné šťávy.Zatím se mi to nikdy nezkazilo ani to nezačalo kvasit. Přesto by mě ta výsledná koncentrace zajímala.

Nejlepší odpověď
mosoj

Na to existuje jednoduché křížové pravidlo.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-krizove-pravidlo

Další odpovědi
dr.luha

Mám roztok A % (lihovinu), roztok B % (ředidlo: voda nebo jiná lihovina). Potřebuji vytvořit roztok C %. Tedy: roztoku A použiju C – B. Roztoku B použiju A – C. Vyjde poměr ředění. Roztok B , pokud je to voda, nemá žádnou koncentraci, zadáme proto hodnotu 0 %.

Klaproth

Pokud máš výchozí koncentraci 40% a chceš z ní udělat 20%, potřebuješ to zředit na polovinu. Na 1l vodky dej 1 l vody.

Emefej

Abys to spočítal úplně přesně, musel bys znát obsah vody v té ovocné štávě. Pokud obsah cukru zanedbáš a budeš šťávu považovat za 100% ní vodu, řeď 40% vodku v poměru 1:1.

hapiky

Na zjištění % alkoholu je lihoměr.