Kazatel

Jak prosím chápete nebo jak lze vysvětlit následující tvrzení?

Citace z brožury o testu:

Citlivost NIPT pro trizomii 21

Přestože NIPT vyšetření úspěšně odhalí více než 99 % případů s trizomií 21, není žádné screeningové vyšetření dokonalé. Podle všeobecné laboratorní praxe je možné očekávat, že 1 případ ze 100 gravidit postižených trizomií 21 nebude NIPT screeningem zachycen. Jako falešně pozitivní výsledek NIPT testu pro trizomii 21 je zpravidla vyhodnocen 1 případ z 500 normálních gravidit (0,2 %).

Výsledek testu:

Analýzou cirkulující DNA bylo zjištěno vysoké riziko trizomie. Pozitivní prediktivní hodnota dosahuje pro zjištěnou chromozomovou aberaci více než 85%.

Pokud je test na 99 %, co znamená těch 85%?

Odpovědi
Ametyst

Citivost testu je množina, a výsledek testu (85%) je podmnožina.

aliendrone

Pokud již nezahrnuje procentuální výsledek testu jeho chybovost, tak na 85% je detekována NIPT s možností chybné (falešné) detekce 1:500.

ivzez

přes 99 % → počet zjištěných případů s trizomií 21
ze 100 těhotenství postižených trizomií 21 nebude zachycen 1 případ (1 %)

85 % → výsledek testu → pravděpodobnost (výše rizika) trizomie 21
15 % → možnost, že přes pozitivní test není těhotenství trizomií postiženo