Jak, proč vznikly tak samozřejmé věci – gesta?

Určitě úsměvné a svádějící k ironii – jak vzniklo souhlasné kývání hlavou? Opačný význam je hlavou zavrtět.
Proč Bulhaři a jeden kmen v Africe to mají zavedené obráceně?
Mimochodem – hlavou vrtí i šimpanzi= nesouhlas.
A důstojná tečka – jak vznikl potlesk?
Doplňuji:
Bylo,nebylo..­...musel být někdo,kdo POPRVÉ tlesknul a třeba přitom zakýval hlavou.......

Nejlepší odpověď
annas

Bubco, ty Vaše otázky dávají zabrat. Něco jsem našla.

Je jasné, že mimojazyková gesta jsou velmi stará, užívala se už ve starém Římě.

O vzniku bulharského gesta ano/ne vypráví pověst.
K tomuto specifiku se váže následující pověst: pochází z doby, kdy území okupovali Turci. Když chytli pravoslavného Bulhara, přiložili mu dýku pod krk a zeptali se ho: „Přestoupíš na islámskou víru?“ tak Bulhar musel hlavou kývnout, protože kdyby hlavou zavrtěl, tak bude podřezán. Bulhaři tedy hlavou kývali, ale ve skutečnosti si mysleli „ne“. O té doby tedy kývají hlavou, což vyjadřuje „ne“ a vrtí hlavou, což v jejich řeči gest znamená „ano“.

Hra skončila. Tato věta oznamovala konec představení v antických divadlech. Potom se objevila výzva:

„Tleskejte občané, tleskejte přátelé, představení skončilo“, výzva publiku na konec představení v antickém divadle a cirku.

Doplňuji:
Odpověď, kterou jsem obdržela z Ptejte se knihovny.

Vznik ano a ne

Původ gest ano a ne, tedy přikyvování na znamení souhlasu a zavrtění hlavou
v případě nesouhlasu, je spojováno s chováním kojence na matčině prsu.
Většina matek si přitiskne rty dítěte těsně vedle bradavky a dítě potom hýbá
hlavičkou nahoru a dolů, aby bradavku našlo. Tento pohyb nahoru a dolů
znamená – „ano, mám hlad a chci pít“. Když se dítě nasytí, může prs
odmítnout jedním ze dvou možných způsobů – může hlavu otočit na jednu nebo
druhou stranu nebo ji zvednout. Tím odtahuje ústa od bradavky. Otočení hlavy
do strany se stává kroucením hlavou, jež znamená „ne“. Většina lidí na světě
vykonává tento pohyb, když chce říci „ne“. V jedné oblasti tomu tak není -
v Řecku. V řecké oblasti se „ne“ vyjadřuje zvednutím hlavy nahoru. Takto
dávají najevo nesouhlas i v jižní Itálii, což souvisí s obdobím před dvěma
a půl tisíci lety Řekové jižní Itálii kolonizovali a zanechali v její
kultuře své stopy.

Potlesk u goril
http://www.roz­hlas.cz/odhale­ni/odhaleni_o_go­rilach/_zprava/619202

Další odpovědi
led

než vznikla hovorená reč, živočíchy a neskôr i ľudia si pomáhali pohybmi telom – gestá a mimikou. Dodnes to využívajú i sluchovo postihnutí ľudia.
Vznik potlesku – pri sedení sa zle dupe 🙂

anonym

To je velmi zajimava otazka,uz mam dnes palecky vybrane,zitra doplnim,jsem zvedava na odpovedi!

Bumbes

Stačí chvíli pozorovat v ZOO naše praprapředky orangutany a hned je jasnější, kde se v naší nonverbální konverzaci vzala gesta.

pondělí

…a tak šel život,mimochodem,ty když projevíš prudkou radost,třeba při sportu,co udělají samovolně tvoje dlaně..........

FOG

„Tleskejte,divadlo konci“,tak to jsme meli na maturitnim tablu.

annas

Vznik ano a ne

Původ gest ano a ne, tedy přikyvování na znamení souhlasu a zavrtění hlavou
v případě nesouhlasu, je spojováno s chováním kojence na matčině prsu.
Většina matek si přitiskne rty dítěte těsně vedle bradavky a dítě potom hýbá
hlavičkou nahoru a dolů, aby bradavku našlo. Tento pohyb nahoru a dolů
znamená – „ano, mám hlad a chci pít“. Když se dítě nasytí, může prs
odmítnout jedním ze dvou možných způsobů – může hlavu otočit na jednu nebo
druhou stranu nebo ji zvednout. Tím odtahuje ústa od bradavky. Otočení hlavy
do strany se stává kroucením hlavou, jež znamená „ne“. Většina lidí na světě
vykonává tento pohyb, když chce říci „ne“. V jedné oblasti tomu tak není -
v Řecku. V řecké oblasti se „ne“ vyjadřuje zvednutím hlavy nahoru. Takto
dávají najevo nesouhlas i v jižní Itálii, což souvisí s obdobím před dvěma
a půl tisíci lety Řekové jižní Itálii kolonizovali a zanechali v její
kultuře své stopy.

annas

Bubco, ty Vaše otázky dávají zabrat. Něco jsem našla.

Je jasné, že mimojazyková gesta jsou velmi stará, užívala se už ve starém Římě.

O vzniku bulharského gesta ano/ne vypráví pověst.
K tomuto specifiku se váže následující pověst: pochází z doby, kdy území okupovali Turci. Když chytli pravoslavného Bulhara, přiložili mu dýku pod krk a zeptali se ho: „Přestoupíš na islámskou víru?“ tak Bulhar musel hlavou kývnout, protože kdyby hlavou zavrtěl, tak bude podřezán. Bulhaři tedy hlavou kývali, ale ve skutečnosti si mysleli „ne“. O té doby tedy kývají hlavou, což vyjadřuje „ne“ a vrtí hlavou, což v jejich řeči gest znamená „ano“.

Hra skončila. Tato věta oznamovala konec představení v antických divadlech. Potom se objevila výzva:

„Tleskejte občané, tleskejte přátelé, představení skončilo“, výzva publiku na konec představení v antickém divadle a cirku.

annas

http://www.roz­hlas.cz/odhale­ni/odhaleni_o_go­rilach/_zprava/619202

Bubco, ještě jeden odkaz k tleskání, ale pořád to není ono.