Oliku141

Jak přibližně stará je písnička „Skákal pes“?

Z jakého roku pochází první záznam o melodii nebo textu? Stáří textu by se možná dalo odvodit i podle použitých slov. Máte nějaký zajímavý článek nebo knížku, kde se nějaká další zajímavost o téhle písničce/říkan­ce píše?

Nejlepší odpověď
annas

Přece o lidových písní, říkadel, pohádek atd. neznáme autora, protože všechno patří do ústní lidové slovesností, která byla až mnohem později zapsaná.

Skákal pes… je česká lidová píseň, která rovněž patří do ústní lidové slovesnosti, takže období vzniku není známá. Původně to byla říkanka.

Teprve později byla zapsaná. Jako jeden z prvních české lidové písně sebral Karel Jaromír Erben. – koncem 19. století.

Další odpovědi
briketka10

Jistě nevznikla v tomto století. Je to stará lidová píseň.
Jako ostatní lidovky mohla vzniknout okolo roku 1890 – 1900.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sk%C3%A1kal_pes

Sběratelé lidových písní, kteří v této době působili, shromažďovali materiál jednak k uchování uměleckých hodnot lidových písní, ale také k jejich studiu. Z počátku se sběr písní zaměřoval především na slovesnou složku písně a první sbírky tak obsahovaly většinou pouze zápisy textů. Za významný impuls lze považovat rozsáhlou sběratelskou akci z roku 1819, která se uskutečnila ve všech zemích bývalé rakouské monarchie. Tyto výsledky sice nebyly ve své době zveřejněny, ale jejich část použil roku 1825 ve své sbírce České národní písně Jan Rittersberk, který uveřejnil i nápěvy těchto písní.6 Na počátku 19. století se o lidovou píseň a celou kulturu zajímali také literáti jako Josef Dobrovský, František Ladislav Čelakovský, Václav Hanka a další. Ti v lidové písni nacházeli nové výrazové prostředky, formy i hotové vzory. Velice významně do sběratelské činnosti zasáhl vědec, hudebník a básník Karel Jaromír Erben.

Drap

Myslím, že nelze datovat s přesností na desetiletí.

annas

Ad Briketka,

je rozdíl, kdy říkanka, později písnička, vznikla a kdy byla zapsaná.