zjentek

Jak poznat zavirovaný router?

Příznaky? Prevence? Léčba?

Do domácnosti teče po kabelu internet 50Mb/s až k routeru, který dále zásobuje daty několik (nejméně pět) koncových zařízení a to jak po drátě, tak vzduchem (wire/wireless- wifi). Co když je tento zavirován?

Odpovědi
Roman71

Zjentku, něco podobného se mi stalo s routrem D-Link. Jakýsi „virus“ z něj udělal poštovní server, který zahlcoval server poskytovatele připojení datagramy tak intenzivně, že mi technik volal do práce, jestli jsem doma, že by potřeboval inkriminované zařízení urychleně odpojit. Naštěstí se vše vyřešilo přehráním firmware, takže router potom normálně fungoval dál :)

dubraro

Příznaky:
Pro laika: Neobvyklý / silný provoz (blikání LEDek) tehdy, když k němu není důvod.
Pro odborníka: Zachycování a analýza síťového provozu.

Prevence: Sledování zpráv o zranitelnostech a jejich zneužití.

Léčba: Update firmware. Někteří (i renomovaní) výrobci update příliš ochotně nevydávají, pak je na místě zvážit nahrazení originálního open source firmwarem (OpenWRT, DD-WRT…). Není to ale práce pro začátečníka.