independent

Jak poznám, že látka (staré tričko, nebo cokoliv) je z 100% bavlny.

asi se to nějak má zapált a podle darvy plamene, ale nevím jakou barvu má mít.

Nejlepší odpověď
marci1

Bavlna: Při přiblížení k ohni se netaví. Po vložení do plamene vzplane a hoří i po vytažení z plamene. Odér kouře je podobný jako u hořícího dřeva či papíru. Po dohoření zpravidla ještě chvilku žhne; popel je jemný a šedý a zbyde ho jen špetka. Toto chování je typické pro celulózová vlákna, a to nejen pro bavlnu, len, konopí, jutu a další, ale i pro rayon a některá moderní umělá vlákna na celulózovém základě, např. lyocell. 🙂
Více na : https://www.mod­nipeklo.cz/2010/10/­test-ohnem/

Další odpovědi
Kepler

Podle barvy plamene by to asi nešlo. Vlastnosti bavlněných vláken jsou popsány zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bavlna#Vlas­tnosti_vl%C3%A1k­na ale pro domácí praxi to moc použitelné není. Složení látky bývá uvedeno na všivce. Možná by se to dalo rozlišit podle smradu při hoření. Bavlna se nejčastěji kombinuje s polyesterem (PES) kvůli dosažení větší elasticity a odolnosti proti vytahání. Při propálení cigaretou se tvoří černý roztavený lem a smrdí to jak bolavá noha.

zjentek

Pokud zapálit, tak rozlišujeme po čichu. Přírodní materiály zapáchají jinak, než syntetické. Než člověk začne pálit vzorky tkaniny, je třeba se v tom naučit orientovat.

Edison

  1. co se píše na konci tázací věty?
  2. K čemu to bude vědět, co to bylo, než ti to shořelo? 😁

elkon

Jestli to není zrovna ustřižený kus, tak je to na přišitém štítku.

Michálek1245

Dobrý den, ono jako člověk laik to fakt moc nepoznáte. Maximálně tak na štítku za límcem u trička. Ale to je stejně hodně o důvěře. U mě je to o tom, že nakupuji v obchodech, kde vím, že fakt nemají v úmyslu šidit zákazníka. Takže žádné HM a New Yorkery, které snesou všechno, hlavně když zákazník platí. Za mě je jedno z nejlepších bio bavlna oblečení od https://www.hap­pynature.cz/bio-bavlna :) Tak tam mrkněte a inspirujte se. :)

Hufnágl

edison
Jaké písmeno se píše na začátku věty?

independent

1– ? jsem zapomněl, tak sorry jako 😁
2– zapálí se jen jedna vytažená nitka 😁

Edison

OK… V poho… Pořád to ale můžeš poopravit… 😉 Z jedný nitky toho asi moc nepoznáš… 😁 To chce celej šátek… HORU celech šátků!! :-]

independent

to chce horu šátků, právě na ty náhubky to potřebuju.