Frogman

Jak poznám, do které emisní třídy patří který kotel?

Najdu to někde napsané? Jaké jsou konkrétní rozdíly mezi jednotlivými třídami?

Odpovědi
Kepler

Emisní třída dle ČSN EN 303–5 je kotli přiřazena na základě výsledků spalovacích a dalších zkoušek před uvedením na trh a udává jeho technologickou vyspělost. Nejvyšší stupeň je 5., nejnižší 1. Vedle tvorby škodlivých emisí se posuzuje i účinnost, bezpečnost a efektivita. Čím vyšší číslo emisní třídy, tím lepší výsledky a lepší kotel.
A jak zjistíte, které emisní třídě kotel odpovídá? Emisní třída kotle musí být uvedena v technické dokumentaci a také na štítku kotle. Pokud vybíráte na internetu, bývá napsána v jeho základních parametrech společně s účinností nebo výkonem, případně se zeptejte v prodejně, protože do kotle s nízkou emisní třídou již vzhledem k novele zákona nemá smysl investovat.

https://www.ceska-peleta.cz/tiskove-zpravy/emisni-tridy-rozhoduji-ktere-kotle-zustanou-na-trhu/

Johny11

Dobrý den,
často dostávám dotazy ohledně výměny kotlů k 1.9.2024.
Vytvořil jsem pro Vás tabulku, ve které najdete nejpoužívanější kotle v ČR a jejich záměny, které splňují požadavky ekodesignu dle ČSN EN 303–5.
Odkaz na tabulku s emisními třídami kotlů uvádím zde:
TABULKA EMISNÍCH TŘÍD STARÝCH KOTLŮ

Stálé zdraví přeje
Kamil Pavlík

CyrilMetodej

Stále mi uniká to jak probíhá vypočet resp. měření emise kotle, snad záleží taky na tom čím si v kotli zatopim nebo ne? Zdá se mi že je to zase jen další okradání lidi, snaha o to aby si všichni vyměnily staré spolehlivé kotle, které slouží přes 20 let a ještě 20 budou sloužit, za nějaké novodobé čínské sračky které vydrží max. 2 roky a každé 2 roky aby si člověk kupoval znovu, to je proste moderní marketing, donutit lidi aby se zbavili kvalitně vyrobenýých věci a koupili si nablejskaný stačky stále dokola. Mám doma starý kotel nemá štítky ani třídy a nekoupoval jsem ho takže mi prodejce nic nesdělil, byl v baraku který jsem koupil, původní majitel domu sdělil že kotel tam měj ještě jeho děda, dodnes v něm topím dřevem a žádný problém, kontroly komína vždy v pořádku, pokud někdo chce abych si ho vyměnil tak at mi přiveze nový a já ho zkusím zapojit vedele starýho jinak že bych si chodil někam pro dotace na nějaký shit tak to fakt nezájem

Dochy

Kotel má předepsané palivo. Pokud do kotle na dřevo narvete pneumatiky, bude to smrdět bez ohledu na stanovenou třídu kotle. Ale také je to na pokutu…

Kotle s výrobou před r 2000 zřejmě nemají třídu stanovenu (výrobce ale může nechat kotel prověřit a tím tu třídu zjistit, ale moc kotlů takto zpětně certifikovaných asi nebude)

Frogman

Máme doma starý kotel, topí bez napájení a měl by prý patřit do 3. nebo 4. emisní třídy.
Hádám, že dnes se už kotle, které nepotřebují žádné napájení, nevyrábí, že?

Dochy

Pokud se nemýlím, tak kotle ve 4. a 5. třídě se bez elektřiny neobejdou, protože musí mít řízený spalovací proces. U 3. třídy si nejsem jist, ale hodně pochybuju že nějaký předpotopní (a teď to nemyslím jako jeho urážku) kotel by mohl být do té 3. třídy zařazen.

Tak podle:
https://vytape­ni.tzb-info.cz/vymeny-kotlu/18994-tridy-teplovodnich-kotlu
Před rokem 2000 se kotle do těchto tříd vůbec nezařazovali, takže pro legislativní účely se ty staré kotle považují za kotle nesplňující současné , resp. od 2022 nastupující, podmínky (min 3. třída)

Kepler

Nevím, co myslíš tím napájením. Pokud myslíš elektřinu pro pohon oběhového čerpadla, pak to s emisními třídami nemá nic společného. Záleží jen na celkovém řešení oběhové soustavy, především výškovém rozdílu kotel- radiátor. Každý kotel může fungovat jen na samotíž, bez nutnosti čerpadla. To se ale dnes už moc nenosí.

Frogman

Ano, myslím elektřinu. Z příbuzných a okolí neznám nikoho, kdo by neměl elektrický kotel + elektrické čerpadlo.
My máme právě kotel úplně nezávislý na elektrice a čerpadlu, takže se může vesele topit, i když nejde elektrika. :)

Dnes už moc ne? Škoda.

Kepler

To oběhové čerpadlo je jakási jistota s výkonem do 100 W. Vůbec ale nemusí být nutné. I větší bytovkové kotelny měly by-pass mimo čerpadlo, a jelo se dál.