SteimlX

Jak postupovat – žloutenka B-?

Kamarád pracuje ve fabrice, minulý týden, "našli"jednoho se žloutenkou B, tento týden už byli další 2 infikovaní, firma s ek tomu postavila tak, že kmenové zaměstance poslala na své náklady k doktorovi, ale o agenturní zaměstance se nikdo nestará, co dělat, pokud i kamarád bude mít žloutenku? může za to někdo? například jejich stravovací zařízení(špatná hygiena)
nějaká rada?

Nejlepší odpověď
mosoj

Žloutenka typu B se přenáší zásadně krví nebo spermatem podobně jako AIDS ale je 100× nakažlivější než AIDS.
Takže pokud s ním kamarád obcoval má zřejmě smůlu. Pokud ne mělo by být všechno OK, pokud si třeba nepůjčoval jeho ručník či zubní kartáček.
Takže o vině bych raději pomlčel.
Doplňuji:
K přenosu dochází z krve do krve, nebo pohlavním stykem. Nikoliv orálně.
Ještě se může nakazit, kdyby si píchal stejnou jehlou jako on. Takže ještě bude kontrola na drogy.

Další odpovědi
Drap

Zajít k lékaři a nechat se vyšetřit . Jestli i kamarád bude mít žloutenku, tak má smůlu. Vina se bude někomu těžko prokazovat. Byl v nesprávném čase na nesprávném místě.

NikkiHeat

Nevím kdo za to může ale postup firmy je trochu směšný…nechá vyšetřit jen své zaměstnance a na ostatní kašle. No a ti ostatní nakazí kmenové zaměstnance a budou zas na začátku. To chce karanténu. Žloutenka je infekční onemocnění podléhající ohlášení…

jpau

Typ B se šíří (vyjma způsobů co mosoj popsal) slinami, což je ten největší průser. U drog je populárnější žloutenka typu C, která se šíří výhradně způsobem co mosoj popsal – tzn. zde nejspíš došlo k záměně.

Jinak nevím co se tu řeší, problémy zaměstnance se řeší se zaměstnavatelem – zde pracovní agenturou, která si to pak vyřizuje s vedoucím firmy, kde má své lidi. Pochopitelně z toho plyne i to, že zaměstnavatel (v otázce figuruje jako firma) se stará o své (kmenové) zaměstnance, nikoli o ty agenturní. Pokud by měl mít agenturní zaměstnanec stejné nebo podobné benefity jako kmenový pak nějaký outsourcing ztrácí smysl…
Doplňuji:
ivzez, pracuji ve firmě kde outsourcujeme kolem 1/3 až 1/2 poloviny věcí, co se řeší. Doposud jsem se nesetkal s tím, že by podmínky pro kmenové a outsourcované zaměstnance byly stejné.

ivzez

Ať se kamarád informuje svého zaměstnavatele (agenturu)
a nechá se vyslat k lékaři.

Reakce na Jpau:
Firma nesmí dělat rozdíl mezi kmenovými
a agenturními zaměstnanci,
agenturní zaměstnanci mají nárok na stejné benefity
jako zaměstnanci kmenoví.
Doplňuji:
@Jpau: Pak jde o porušování zákoníku práce.
Ale agenturní zaměstnanci si většinou nestěžují, že?

mosoj

No jo slinami také, ale musí to být do krve. Takže většinou když tě někdo pokouše.

http://www.zlou­tenky.cz/zlou­tenka-b.aspx

jpau

Já to zmínil spíš z hlediska karantény, pokud máš někoho se žloutenkou B, tak musí mít vlastní příbor, nádobí atp. protože šíření slinami je skutečně možné. Naproti tomu člověk se žloutenkou typu C (která je mj. oproti B neléčitelná) může používat např. společný příbor v kantýně protože hrozba, že by někoho nakazil je minimální. Velmi malá je i ve chvíli, kdy přijdeš do styku s infikovanou krví (čímž tedy nikomu nedoporučuji to zkoušet).

SteimlX

Souhlasím s NikkiHeat… ale přece jenom je to informace z druhé ruky, takže ještě nevím moc podrobností, ale firma si asi dnes nemůže dovolit zabalit celou výrobu a uvalit karanténu, ale rozhodně dělat rozdíly mezi zaměstnanci je, směšné je slabé slovo, opravdu…