Avatar uživatele
kurec

Jak ověřit cizí podpis, když jsem neviděl osobu provést její vlastnoruční podpis?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1488 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ametyst nemá pravdu. Notář nebo matrikář jen ověřují pravost podpisu osoby, která se před nimi podepíše , nebo podpis na listině uzná za vlastní.
To není předmětem dotazu.


Jinak pravost podpisu na listině zjišťuje soudní znalec, který vypracuje tzv. znalecký posudekl. Nebo je možné se obrátit přímo na graafology

Předpokládám, že na listině není uvedená doložka o ověření podpisu.

Adresa grafologů
http://www.ag­cr.cz/pravost/

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
autacek

U většiny úkonů nezanedbatelného významu vyžaduje úředně ověřený podpis přímo zákon. Osoba též může prohlásit podpis (na jakékoli listině) za vlastní a nechat tuto skutečnost ověřit oprávněnou instituci.

Určit pravost podpisu může ex post i znalec, ovšem tímto nejde nahradit požadavek na ověřený podpis zákonem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Podpisy ověřuje matrika nebo advokátní kanceláře.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Buď je již úředně ověřený, nebo pak jedině znaleckým posudkem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Vy to nijak nemůžete ověřit ani dosvědčit. Pouze daná osoba může podpis dodatečně uznat za vlastní před stejným orgánem, který provádí úřední ověření podpisu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Grafologie je pseudověda a zdroj podvodů (bohužel mám osobní zkušenost, kdy soud uznal dost pochybný posudek, že se před x lety příslušná osoba nepodepsala, díky čemuž žalobce – i díky chabé obraně protistrany – neprávem vysoudil majetek za několik milionů korun. Byla to jedna z největších soudních prasáren, co pamatuju, a to už jsem viděl roztodivné rozsudky).

před 1488 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ametyst

Rozmohl se nám tu takový nešvar: Do odpovědí se adresují nesouhlasné názory s konkrétní jinou osobou, místo aby se osobní záležitosti vyřešily diskuzí. Viděla jsem, že i odpověď byla adresována @ mně, místo tazateli. „Já mám pravdu a on ne!“ To je dost ubohé, myslete si o tom, co chcete. Doufám, že je to jen tou karanténou…

před 1488 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
autacek

Nemyslíš toho jmenovce, na kterého se tu ptal včera Rokio?

před 1488 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
autacek

Příspěvek smazán administrátorem.

před 1488 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek