FlAsh_7

Jak odhadnout expozici na fotoaparátu?

Odpovědi
Edison

Pořád sis nic nepřečetl!!! A to chceš ve fotografování podnikat? Nevíš ani co je expoziční trojůhlelník, jak souvisí expoziční čas s ohniskem objektivu a pohybem objektu. Jak souvisí clona s hloubkou ostrosti a další a další souvislosti. Nakonec ani ti pojem expozice neříká.

Tak už sakra přestaň pokládat otázky, na které existují mraky literatury apomůcek na netu i ve fotoaparátech! Kašlu na tyhle otázky a použij režimy Program a Auto, nebo foť rovnou jen mobilem. Bez studia fotografie, bez vlastního expedimentování to stejně dál nedotáhneš.

elkon

Kup si knížku o fotografování a neotravuj už. Je to stále dokola.

dubraro

Použít pravidlo ASA = čas a slunečno = f/16.
Prakticky: Mám film s citlivostí 100 ASA. Nastavím nejbližší hodnotu času závěrky, tj. 1/125 s. V létě na plném slunci dám clonu f/16. Zataženo f/8. V zimě a zataženo f/4.
Ale lepší je koupit si za pár stovek expozimetr.

kelley

Proč ses tedy ptal na nějaký kanál YT o focení, když ses ani neobtěžoval na žádný z nich podívat…?

Edison

Dubraro, plácáš nesmysly. Tobě expoziční trojúhelník taky toho asi moc neříká, viď. Platí, co jsem řekl. Podle focené scény a záměru volím clonu nebo čas s omezením citlivosti a tomu přizpůsouji čas resp. clonu.

dubraro

FlAsh7 se ptá na ODHAD expozice. Popsané pravidlo se používá k odhadu expozice nejméně 100 let.

Urážkami účastníků lze dosáhnout zablokování účtu.

Edison

I odhad podléhá poravidlu exp. trojůhelníku. Řekněme, že za stejných světelných podmínek budu fotit jinak krajinku a jinak závod F1 a jinak portrét. To totiž taky platí přes sto let, co je známa fotografie. On totiž exp. trojůhelník není nic jiného než fyzika, chemie, matematika a geometrie. A to jsou obory, které se nemění již asitak 13,8 mld let. 😁

Edison

Jinak je rozdíl mezi „odhadnout“ a „uhádnout“. 😉