Frostties

Jak ochočit andulku vlnkovanou?

Už delší dobu mam andulku, šle chtěla bych si ji ochočit. Jenže nevím jak na to… Děkuji za všechny rady

Odpovědi
Drap

Je třeba od velmi útlého mládí být s ní v pravidelném kontaktu, jedině tak se dá ochočit, obdobné je to i s mluvením Je to běh na dlouho trať, ale když se potom zadaří, tak je to radost.

dnb

Také jsem měl kdisi dávno andulku. No ochočit… Dalo by se říci spíš naučit. Jednoznačně velmi pomáhá vypouštění z klece, ať si létá po bytě, zvykne si na okolní prostor. Zpátky do klece ji naláká krmení… Takto jsem to praktikoval já a kolikrát mi seděla na rameni či na hlavě. Po prvním vypuštění může být trochu zmatená a pravděpodobně dojde i k pár letovým haváriím, ty ale netrvají moc dlouho, jen si musí ověřit vzdálenosti atd. Sem tam občas někde nějaké to hovínko… Sedají na garnýž nad oknem (pozor na otevřená okna!!!) nebo si chodí po stole. Též okusují různé časopisi nebo knížky, na to taky bacha.
Ve volném pohybu si pak Andulka více zvykne na prostředí a na vás. Co se týče její schopnosti mluvit či opakovat to co se naučí je vyloženě na vás. Každopádně dokážou určitá slova dost sprznit…
Já jsem měl anduláka a nazval jsem ho ťupinkem. Tak jsem mu říkal: ťupineček, maličký drobeček. A on mi pak do ucha řekl: „ťupič malič drobeč“…

Darcy

nauč ji, že jenom od tebe a jen pár krát za týden dostane nějaký palmlsek, neco, co jí bude chutnat obzvlášť, ale neuškodí.
Když se naučí přijít k stene klece a vzít si přes mříž z ruky, utvrzuj ji v tom.
Pak si otevři dvířka, strč ruku s pamlskem a hodně trpělivě drž. Nedělej nátlak, nauč ji na to, že to bude její volba.
Základ – pri otevřených dvířkach VŽDY zavřené dvere a okna.
Taky ji nauč na nejakou pískanou melodii, krátkou, a když ji pak půjdeš otevřít dvířka – zanotuj ji.
Když Ti časem stejne odpoví, víš že chce.
Tu krátkou melodii si zvol proto krátkou – že časem si tě tak bude přivolávat ona sama. Ale když ji o 2 hod. v noci rupne v bedně a začne zpívat, je fajn lepší když má omezený repertoár.. 😂

cochee

Ono se to dělá tak, že andula se má vybrat z hnízda těsně předtím, než poprvé vylétne a ručně ji krmit. To je totiž období, kdy si „to, co se o ni stará“ zafixuje jako rodiče. Tímto způsobem se i nejjednodušeji naučí „mluvit.“