Milan3001

Jak nejlépe vytvořit domácí úložiště pro multimediální zábavu?

Potřeboval bych poradit, jak nejlépe doma vytvořit nějaké úložiště (NAS?) Ani nevím zda by to šlo – máme stolní PC, notebook, smartphone atd. Je nějaká možnost mít úložiště, kam bych z libovolného zařízení, co bude kompatibilní poslal např. film, hudbu, fotky…A poté pustil v TV?
Příklad: na úložiště vložím film a v TV spustím a poběží to i s vypnutým PC.
Používám teď Samsung AllShare, ale nevyhovuje mi…
Píšu asi dost zmateně, kdyžtak budu upřesňovat.

Díky …

Odpovědi
elkon

Na některé věci používám externí pevný disk a pak na filmy, obrázky, hudbu a pod, používám NAS Synology, se dvěma disky v zrcadlení. Žádné cloudy. Je dobré mít důležité věci na více zálohách. NAS mám s PC spojen kabelem, ale k televizi pomocí WiFi.

aliendrone

Jistěže by to šlo. Stačí ti k tomu PC od popelnic kupříkladu, které osadíš disky (s nějakými cca 2GB RAM a úsporným procákem) a softem pro NAS servery, připojíš k síti, obvykle routeru. (monitor, klávesnici a ostatní periféreie nepotřebuješ)

Jiná věc je ekonomie a bezpečnost provozu. Tady se vyplatí podle mne nešetřit a zakoupit NAS jako „hotovou věc“. NAS obvykle běží nonstop (musí být stále dostupný pro každého uživatele/zařízení) a tudíž ke spotřebě elektřiny je vhodné přihlédnout. Specializovaný kupovaný HW to klidně zvládne pod 20W, jiná věc je vlastnoručně bastlený NAS, ten může klidně míst spotřebu dvojnásobnou (dle užitého HW), přičemž jeho výkon obvykle nedosáhne toho specializovaného, nemluvě o vychytávkách jako je hot plug/unplug disku aj. věcech.

Další věcí je fakt, že když už NAS, tak pořádně. Neukládají se na něj jen multimédia, ale třebas i zálohy atd. (tedy důležitá data) a je tedy VELMI záhodno používat bezpečné diskové pole (RAID 1 či nějakou variantu mirroringu), což v konečném důsledku degraduje prostor pro disky. RAID 1 znamená, že data máš uložena SHODNĚ [duplicitně] na 2 stejných discích a když jeden klekne, tak na druhém jsou data v bezpečí, protože je „zrcadlovým obrazem“ toho prvního.

Doporučím tedy spíš zakoupit hotové úložiště a dokoupit do něj disky dle potřeby, ale je to dost těsné. Totiž ještě k té ekonomii – záleží i na faktoru celkové výše investice. Problém je totiž v tom, že „hotové NASy“ jsou doslova neuvěřitelně cenově nadstřelené. Kupříkladu když budeš chtít mít v NASu 6 disků (nacpeš do kdejaké větší PC bedny), tedy v případě bezpečného RAID 1 budeš mít reálně kapacitou dosažitelné pouze TŘI (ty další tři mají STEJNÝ obsah), tak takový nekoupíš za méně než 10000 Kč NEOSAZENÝ disky (a ty také něco stojí). S ohledem na fakt, že pro domácí provoz nejsou obvykle moc extrémní požadavky jak na disky (často se použijí z vyřazených PC), tak na síťovou kartu (obvykle 1Gbit), celkové náklady na pořízení a provoz kupovaného NASu mohou lehce o DOST překročit toho doma bastleného „z věcí, které zbyly/se pořídily zadara“. A to počítám dobu využití 5let (pak by bylo záhodno přejít na novější technologie, především ohledně rychlosti síťové karty, 1Gbit je dnes už na výprodej). Takže si to raději dobře spočítej, co je pro tebe výhodnější. :)