pizlicka

jak nejlépe ošetřit nájemní smlouvu?

chci pronajmout dům 5plus kk,je to velke riziko?co vse se muze stat,a jak se co nejlépe chránit,na co nezapomenout?nejvic se bojim zniceni interieru,a neplacení.smim chtit,aby se v dme nekouřilo? Děkuji. Barbakane,ptam se na OSOBNÍ ZKUŠENOSTI.JDI RADŠI SPÁT.k ránu jen plácáš do prázdna.

Nejlepší odpověď
Hans51

Rizikem je teoreticky téměř každý závazkový vztah, nájemní nevyjímaje. Nicméně k věci. Určitě je dobré pamatovat na to, aby nájemní smlouva měla všechny podstatné náležitosti, které musí dle občanského zákoníku mít (nájem je upraven v § 2201 a násl.). Bojíte-li se zničení interiéru, chtějte, aby nájemce složil kauci (nyní až do výše šestinásobku měsíčního nájemného), ze které případné škody uhradíte. Nebo můžete následně žádat u soudu náhradu škody.

Neplatičům se těžko vyhnete, nájemce má samozřejmě povinnost nájemné hradit, avšak jestli ji splní, nebo ne, je v podstatě na jeho rozhodnutí. Dlužného nájemného se můžete domoci např. započtením ze složené kauce (viz výše), žalobou apod.

Závěrem jen zmíním, že barbakanova rada je zcela na místě, pokud chcete dům pronajímat, vyplatí se nechat si sepsat nájemní smlouvu právníkem (i když Vás to něco bude stát – nikdo nepracuje zadarmo). Rozhodně nedoporučuji různé vzory z internetu, nejsou spolehlivé.

Další odpovědi
anonym

Pláčeš dobře, ale na špatném hrobě. Nemyslíš, že by bylo správné navštívit nějakého notáře nebo právníka v místě bydliště? Tady ti nikdo smlouvu nenapíše.

Jurasito

Madam, pokud nemáte známého právníka, vyražte do nějaké advokátní kanceláře. Je lepší zaplatit 2000 za smlouvu napsanou na Vaše potřeby, než používat univerzální internetové vzory, případně následně řešit dese/stotisícové dluhy a zničený interiér.

anonym

https://www.bez­realitky.cz/in­formace/vzoro­ve-smlouvy/najemni-smlouva

Hlada

Z osobní praxe můžu potvrdit, že znění smlouvy není důležité. Představa, že se smlouvou něco vyřeší, je velmi naivní. Tento názor zastávají ti, kteří nikdy nic nepronajímali nebo se nikdy o nic nesoudili. Praktická vymahatelnost práva se pro takovéto případy limitně blíží nule. Se slušným člověkem se dohodnete, z podvodníka nebo vandala peníze nedostanete ani vyhraným soudem. Jsou to vyhozené peníze. Rutinně ovládají způsoby, které nebudu zveřejňovat.
Zásadní je problémy předvídat a předcházet jim.
Nájemníky vybírejte velmi pečlivě. Zjistěte si o nich co nejvíc soukromých informací. Požadujte co možná nejvíc různých dokladů.
Škody, které předpokládáte, násobte 3× a zvyšte o ně nájemné.
Požadujete kauci v maximální výši.

Hans51

To Hlada:

Znění nájemní smlouvy je velice důležité, nesplníte-li podstatné náležitosti takové smlouvy, je neplatná. Pak si dovedu představit, že vymahatelnost práva je nulová 😉