Saurus

Jak nejdál kotel od komína?

Dobrý den všem, kupujeme si rodinný dům a musíme v něm vyřešit kotelnu. Problém je, že komín je uprostřed domu a v tomto místě není kde udělat kotelnu. Místnost, kde by se kotelna dala udělat, je od komína vzdálená cca 5m. Chci se zeptat, jestli tu není nějaký odborník, který by mi poradil, zda je možné vést trubku 5m vodorovně pod stropem od kotle až do komína, zda bude mít kotel dobrý tah. Nebo musí být kotel vždycky hned u komína? Moc děkuji!
Doplňuji:
Děkuji uživateli mosoj za odpověď, myslím že náš kotel ventilátor má, manžel se o něčem takovém zmiňoval, že by to mělo napomáhat tahu. Zeptám se ho :) A ten odborný výpočet nám udělá kdo?

Nejlepší odpověď
mosoj

Záleží na výšce komína a jeho tahu.
Takovéto provedení bude velmi snižovat tah komína. Aby to šlo provozovat musí být dostatečný přebytek tahu v komíně.
Bez odborného výpočtu se to ale nedovíte.

Většinou se takovéto stavy řeší nuceným odtahem spalin. V tom případě by to bylo bez problémů, přibudou ale starosti o ventilátor.
Doplňuji:
http://www.sta­vebnictvi3000­.cz/clanky/ko­miny-s-umelym-tahem/

Další odpovědi
janek66

5 metrů vodorovně bude určitě problém.Spaliny musí přirozeně stoupat vzhůru.Nešlo by vést trubku šikmo nahoru?To by bylo bez nejmenších problémů.

Saurus

Pro janek66: šikmo nahoru to bohužel nejde. Ale nakonec jsme asi vymysleli vhodnější řešení, bylo by to už „jen“ 3m od komína, to už je lepší ne? Příbuzní mají takhle řešená krbová kamna, trubku mají vedenou 3m pod stropem ke komínu a v pohodě. Otázka jestli to takhle jde s tím kotlem… Máme dost silný. Tak uvidíme. I vám děkuji za odpověď.

mosoj

Měl by to umět i kominík, ale raději bych se poptal u nějaké renomované topenářské firmy. která projektuje topení, nebo nějakého projektanta stavaře.

Saurus

Díky, tak to by pro nás neměl být problém. Zrovna dnes tam jednu projektantku stavařku budeme mít :)