mosoj

Jak negramotní nakupují ?

V ČR je prý 10 000 negramot­ných. Je možné, že by se člověk, který nechodil do školy, během života nenaučil ani trošku číst a psát, nebo je to o mentální neschopnosti či lenosti?

Nedávno o tom byl pořad v TV, bohužel jsem ho prošvihl.
Doplňuji:
Otázka je míněna opravdu poctivě a není zaměřená jen na jednu etnickou skupinu.

Nejlepší odpověď
autacek

Ano, možné to je. Navíc si představ, že jsou na tom díky zjištění státu lépe, než průměr ostatní pracující poplulace.

Nakupují zcela normálně, jen okolní nakupující spoluobčané si musí v jejich přítomnosti dávat velkýho majzla na své peněženky a ostatní cennosti, protože co těmto lidem ubral pánbůh, to jim přidal ďábel.
Doplňuji:
Tímto se omlouvám všem opravdovým retardům, kteří za své postižení nemohou, nejsou na obtíž okolnímu světu a věřím, že žijí relativně důstojný život, jak jim situace dovolí.

Další odpovědi
anonym

Úplně stejné jako ostatní, oni zvládají základní počty, praxe je naučila, mluví se o funkční negramotnosti. V upoutávce hovořili o 50 tisících osob.

anonym

Toto je produkt naší kapitalistické společnosti. Před sametovou revolucí už negramotnost téměř nebyla. Statistiky nyní hovoří až o 16 % nárůstu.
Vidět za socialismu v Čechách někoho, kdo by se podepisoval třemi křížky či bezdomovce nebo exekutora nebylo téměř možné.
To jsme to dopracovali.
Doplňuji:
Koho by zajímalo kde to je publikováno, tak zde http://www.par­lamentnilisty­.cz/zpravy/Jan-Novotny-Negramotnost-v-Cechach-253099?beta=up

anonym

Negramotní se většinou vyskytují v určité komunitě,oni nepotřebují ani číst a psát při nákupech.Většinou na negramotnost jsou v invaliditě.Takže si prostě nahází do košíku co chtějí,zaplatí stát.Hotovo.Tak jednoduché to mají.

anonym

Mentálně postižený, tak ten se asi nenaučí, to podle toho, jak moc je mentálně postižený, nejhůř jsou na tom myslím asi Romové, někteří z nich jsou i lékaři a někteří se ani podepsat neumí, jedině když dostanou sociální dávky, já jsem teď četla, že na světě je každý pátý člověk negramotný.
No, nevím jak to teda je, může je kdokoliv napálit jak chce, pokud neumí číst, ani psát, v obchoděje může obrat každý, však koukni, tomuhle prý dali ze školy výpověď
http://www.you­tube.com/watch?v=7tRE7-bQ5aM

anonym

Mosoji, když jdu do obchodu, tak bych dokázala také nakoupit, ačkoliv bych neuměla číst a psát. Hodnotu peněz člověk nějak pochopí. Co je psáno na obalech, to většinou nečtu. Jediné, co občas kontroluji, je datum spotřeby. Jako negramotná bych musela risknout to, že na nic zkaženého netrefím, nebo že bude takové zboží častěji reklamovat. Problémy bych viděla jinde, při nákupu by to měl negramotný bez problémů zvládnout.

Reezo

negramotní lidé nakupují trošku jinak, než lidé gramotný.
např: je to dobře vidět u romů. Jelikož spoustu z nich jsou nevzdělaní a v dnešní době nemáš vzdělání = nemáš peníze.

Jelikož peníze jsou pro dnešního člověka něco jako bůh a teoreticky čím více peněz mají tak mají více nakloněného „boha“

Podle mého názoru negramotný člověk nakupuje formou, ber co se dá a utíkej. 🙂

Emefej

Reaguji na lahnyho: za socialismu toho nebylo vidět víc, třeba nezaměstnaní. Kdo nepracoval, byl obviněn z trestného činu příživnictví a šel do basy. S exekutory to bylo podobné, kdo neplatil dluh u banky, tomu hrozilo obvinění z trestných činů zpronevěry a podvodu a šel do basy. Negramotní byli většinou jako nevzdělavatelní imístěni do ústavů, ani tělesně postižených tolik na ulici nebylo, taky byli většinou zavření v ústavu.

pusinka50

Ad Emefej: a to bylo podle tebe dobře nebo špatně? Byla práce pro všechny, tím pádem nebylo dluhů, protože každý člověk vydělával. Stát neprodělával ročně miliardy na sociálních podpůrných dávkách, právě proto, že každý musel pracovat. Tělesně postižení nebyli umístěni v ústavech o nic víc než dnes, asi sis jich před lety jen tolik nevšímal.

annas

Také jsem viděla v TV upoutávku, ale dělala jsem něco jiného a pořad rovněž neviděla.

mosoj

Jo, jo je to tak. Já také musím dělat něco jiného. Jak to praktikuji s compem jsem zde již práskl.