Anonym 12345

Jak naše dětství ovlivňuje naši dospělost?

Odpovědi
Edison

Podstatně. Dětství formuje základy pro vytvoření osobnosti, základy pro žebříček hodnot a podobně.

elkon

Co nás v dětství rodiče naučí, jak nás vychovávají, tak se pak chováme v dospělosti. Často se stává, když rodiče nemají na dítě čas, nebo sami vychování nemají, z jejich dětí vyrostou jedinci, kteří jsou pak nějakým způsobem poznamenáni. Chybí jim třeba základy slušného chování, kradou, vraždí a podobně. Některé aspekty jsou dány geneticky, ale z velké části má na to vliv právě výchova v dětství a prostředí, kde dítě vyrůstá.

Drap

silně

annas

Podívejte se do archivu, podobných otázek zde bylo několik.

Člověka po celý život ovlivňuje výchova a prostředí, ve kterém žije . Z počátku je to rodina, později škola, zaměstnání atd. Také genetika. ovlivňuje jedince. Člověk se rodí jako tabula rasa, tedy nepopsaná deska, na niž se zapisují zkušenosti, tedy všechno to, co ho utváří.

Myslím si, že je důležité, když si laldý jedinec uvědomí, kdo je, tedy své vlastnosti,, že nejste např. lenoch, který nic nedělá, že se dobře učí a chce studovat, že mu nezáleží na tom, co si něm druzí myslí. Nastavuje si postupně své morální hodnoty.

Z toho vyplývá, že si dotyčný postupně uvědomuje, jací lidé jsou kolem něho, zda od nich něco získá dobrého, či ho ovlivní negativně atd. Zda jim můžete věřit, nebo ne. Takže vytvořit si svůj názor, nenechat se manipulovat.

Samozřejmě člověk žije v určitém prostředí, tedy v určitém světě, v němž se stále něco odehrává. Záleží na tom, jak ho dění ovlivňuje, zda je spokojený či nespokojený.

Tak si postupně vytváří svůj názor, rozvíjí kritické myšlení, vztahy mezi lidmi, přátelství atd.

Jak napsal. R. Fulghum:

"VŠECHNO, CO OPRAVDU POTŘEBUJU ZNÁT o tom, jak žít, co dělat a jak vůbec být, jsem se naučil v mateřské školce. Moudrost mě nečekala na vrcholu hory zvané postgraduál, ale na pískovišti v nedělní škole.

Tohle jsem se tam naučil:

Např.
O všechno se rozděl.
Hraj fér.
Nikoho nebij.
Vracej věci tam, kde jsi je našel.
Uklízej po sobě.
Neber si nic, co ti nepatří.
Když někomu ublížíš, řekni promiň. atd. "

se dovíte v odkazu

https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Robert_Ful­ghum

Edison

Mírně poopravím Elkona: Nic není dáno geneticky. Genetika dává jen jistě předpoklady. I „genetický vrah“ může být vychován k tomu, aby nevraždil.

elkon

Proto jsem psal „některé aspekty“. Bylo na toto téma popsáno hodně papíru.

Edison

OK… Možná to je napsáno jen poněkud… nešťastně. „Některé aspekty jsou dány geneticky… kradou, vraždí…“ Zní to trochu jinak, než „mají předpoklady krást a vraždit“. Ale budiž. 🙂