Zacheus

Jak náročné je pro Bělorusa vycestovat do EU?

Je to srovnatelně těžké jako vyjet na Západ z ČSSR?

Odpovědi
Arne1

Neznám všechny podrobnosti a varianty. Co jsem slyšel, tak samotné vycestování není příliš složité. U výjezdu z ČSSR byl prvořadý problém finance – oficielní valuty použitelné pro cestování byly jen omezené a těžce dostupné. V Bělorusku jsem nějaký hlad po valutách nepostřehl, ani domácí při ubytování neměli preferenci platby v EUR (to u nás to kdysi bývalo právě naopak). Jaké mají podmínky pro vydání pasu – to opravdu nevím. Ale myslím, že daleko podstatnější je oblast vízová. Pokud bělorus chce jet na návštěvu někoho u nás, tak ten našinec musí složit na naše poměry obrovskou kauci. Jinak platí určité podmínky pro naději na vydání víza případně přechod hranice – minimálně je to dodtatečné finanční zabezpečení. Připadá mi to tak, že našinec má (měl) cestu do Běloruska snazší, je tam bezvízový styk přes letiště Minsk a jsou dvě bezvízové oblasti u polských hranic, v případě velkých sportovních událostí se na dobu akce a nějakou domu před i po vízová povinnost ruší plošně (a dokonce bývá osvobození od placení dálnic). O ničem podobném u nás nevím.

_Bůh_

Vzhledem k tomu, kolik se na Ukrajinu vydalo dobrovolně vojáků bojovat za Ukrajinu… tak počítám, že to nějak nehlídají.