Avatar uživatele
Registrovaný

Jak nakládat s ideální polovinou nemovitosti.

Dobrý den,starám se o jednoho starého pána, který vlastnil ideální polovinu domku. Tu polovinu mi daroval. Starý pán je nyní v pensionu pro seniory a já jsem se chtěla s druhými majiteli (cizí lidé) dohodnout, co s domem dál. Chtěla bych tam s rodinou bydlet, sama platím hříšný pronájem. Druzí majitelé nechtějí polovinu prodat, pronajmout, nechtějí nic, domluva žádná. Mohu se do domu nastěhovat? Mohu si na pozemek přistavit buňku nebo mobilheim? Mohu otevřít "jejich" jednu zamčenou místnost, abych ji mohla obývat? Domnívám se, že ano. Co mohu udělat s jejich věcmi? Mohou mě zažalovat za vloupání? Do domu jezdí pouze dvakrát ročně na otočku, jinak bydlí v Praze. Domluva opravdu není, když jsem jim po SMS několikrát nabízela řešení nebo schůzku, podali na mě trestní oznámení za obtěžování... Předem moc děkuji za odpověď.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ideální polovina nemovitosti znamená ideální polovinu každé cihly, nikoliv vlastnictví jednotlivých místností.

Sama se tam nastěhovat nemůžete. Vloupání do nemovitosti nedoporučuji. Žádnou "jejich" místnost neotvírejte a s jejich věcmi nic nedělejte.

Není-li s majiteli druhé ideální poloviny rozumná řeč, obraťte se na soud, aby rozhodl ohledně využití nemovitosti nebo ohledně jejího prodeje.

Určitě nic nepodnikejte bez předchozí konzultace s právníkem.


Avatar uživatele
Bronzový

V situaci, jak ji popisujete, lze konstatovat, že Vám pán dal danajský dar. Je to na konsultaci s právníkem. Zvláště, jsou-li majitelé druhé poloviny příbuzní starého pána a počítali, že ji zdědí, počítejte, že se může prověřovat, zda darování proběhlo za právně nenapadnutelných okolností. Taky se zamýšlejte, zda nejméně nákladné a nejméně stresující řešení je to, že druhé straně svou polovinu nabídnete pod cenou.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud máte na sebe již pulku domu napsanou, to znamená, že jste v katastru nemovitisti zapsaná, jako vlastník 1/2, vyzvěte doporučeně duhého spoluvlastníka, aby Vám umožnil užívání Vašeho majteku, v souladu s občanským zákoníkem. Dejte mu na to třeba 10 dní od doručení. Klidně můžte předat osobně dopis.
Pokud se pak nic nestane, musíte pána upozornit, že na něj podáte žalobu a dojít až pak za právníkem.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1100
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 272
Zlatý Hlada 257
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.