Ametyst

Jak nadějný je bruselský nápad na bezemisní letectví?

Evropská komise přišla s Aliancí pro letectví s nulovým emisemi. Aliance má vyvinout bezemisní letadla, fungující na vodík nebo elektřinu. Připomíná mi to éru Sovětského Svazu, kdy jeho kosmonauti létali do vesmíru, ale na zemi sovětský člověk neměl co jíst.
defence-industry-space.ec.europa.eu

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak čistě TECHNICKY si dovedu představit, že to lze provést. Dokazují to elektromobily – JEZDÍ. Přirozeně je to ale nesmírně úzký úhel pohledu. Je třeba vzít v potaz i EKONOMICKOU stránku věci. Totiž každá sranda NĚCO STOJÍ. Možnost, že za SILNĚ DOTOVANOU (hádej KDO na ty dotace bude PARÁDNĚ SOLIT?) letenku do Londýna třetí třídou zaplatím 150 000Kč mě neláká, stejně jako „výhodný provoz“ elektromobilů.

Ale i po technické stránce to bude oříšek. Nedávno jsem okukoval moderní pražskou elektrickou „úklidovou multikáru“ (myslím, že tuhle https://www.pra­ha11.cz/galeri­e/22616.jpg ) a dal se do řeči s jejím řidičem. Co jsem zjistil?

Vyrobeno ve Švajcu, cena 13 800 000Kč.
Dojezd až 120km (v LÉTĚ), při pracujících kartáčích/přís­lušenství POLOVINA.
Samotná baterie vydrží něco mezi 3–4 lety (běžný provoz), ale už si nejsem jistý (nepamatuji) její cenou, každopádně několik milionů, její cena tvoří velkou část ceny vozidla.
Fakt je, že není po stránce výkonu prý o nic horší, než ty klasické vozejky (až na ten ubohý dojezd, který je ale na 1 směnu [8hodin] dostačující).
Perlička – zatímco na „obyčejnou multikáru“ stačilo „skupina B“ řidičské oprávnění, tak na tohle je třeba mít „Céčko“ (vozidlo NAD 3,5 tuny), protože váží kolem 5 tun (těžká baterie, no). A přitom je to jen „blbej vozejk“, u letadla to teprve bude POŘÁDNÉ MASO! ;) :D :D

NESKUTEČNÉ ZLO, které se na nás valí z Bruselu je dnes již naprosto očividné. Stalin odrbával lidi tím, že je nutil makat v gulagu (za bydlení a stravu). Dnes jsme již dál. ZLOunie odrbe lidi tím, že je donutí kupovat elektřinu, jejíž cenu si NADIKTUJE. A lidé budou donuceni ji kupovat NEBO „choď pěšky/zmrzni/koupej se ve studené vodě“. :(

Vidíme již DNES tzv. „tržní ceny“ energií, ale to je pořád ČAJÍČEK, dokud existuje alternativa. Až NEBUDE, tak teprve pak přijdou monopolní „cenové orgie“.
Inu doba pokročila, Stalin zavíral do gulagů, aby měl/ždímal OTROKY, kteří nemají na vybranou. ZLOunie je chytřejší. PROČ provozovat nákladné lágry (a otroky živit), když stačí je jen DONUTIT k tomu, aby platili to, co se jim NADIKTUJE? :(

Další odpovědi
Dochy

Ještě jsem neviděl reálný návrh kluzáku, který by zvládl se 100 lidmy doputovat díky termice z Evropy do Ameriky… Elektřina se blbě skladuje (hustota energie je oproti fosilním palivům tak na úrovni nízkých desítek procent) a zatím nevím o jiném než vrtulovém el. pohonu, což pokud vím pro dálkovou dopravu není úplně to pravé, s vodíkem jsou další problémy – s výrobou, skladováním i využitím (buď palivové články a přeměna na elektřinu – skončíme u motorů jako v čistě el. letadle, nebo přímo vodíkové motory, ty ale pro letectví ještě asi nikdo nevyvynul)

Drap

Teoreticky to je možné, ale tato cesta je teprve na začátku. Do té doby bude třeba objeven i jiný , vhodnější a výrobně levnější pohon. Potud to beru. Ovem myšlenka, že Evropa díky svému chování vyčistí svět od emisí, když na to zbytek světa kašle je naprosto zcestná. Pokud já pamatuj, tak vždy ekologie musí ustoupit ekonomice. Jinak to zřejmě neumíme a Evropa neni tak velká, aby bylo v jejichz možnostech napravit svět.

Pepa25

Určitě je to správný směr, i když EU to má s podobnými iniciativami špatné: když navrhnou snížení emisi z automobilové dopravy, tak všichni začnou křičet „a co lodě a letadla“, jdou o krok dál a zase špatně, „evropský člověk nemá co jíst“ …

Jak se co reálně podaří splnit, určí až budoucnost. Každopádně současná krize s růstem cen energií bezemisní ekonomice výrazně pomáhá, protože se vyplatí různé alternativy.

Zdroj: https://ec.eu­ropa.eu/commis­sion/presscor­ner/detail/en/IP_22_­3854

elkon

Možná daleká budoucnost. Technický vývoj jde stále dopředu.

Kryšpín

Kdysi dávno vývoj mechanik koumák vynalezl parní stroj benzínový motor a pod. nyní jsou vynálezci úředníci a určují směr.

Kraken80

Je to naprosto stejne nadejne jako vsechny ostatni napady bruselskeho politbyra a nejvyssiho sovetu EU. Vzdy, kdyz se zacne cpat ideologie nad ekonomiku a zdravy rozum, dopadne to stejne.

Jerome B

Ahoj,

Jste podnikatel nebo žena? Potřebuješ půjčku? Máte zájem o získání jakéhokoli typu půjčky? nebo jste ve finančním chaosu nebo potřebujete finanční prostředky na zahájení vlastního podnikání? Potřebujete půjčku, abyste vyrovnali svůj dluh nebo splatili své účty a začali pěkně podnikat? Máte nízké kreditní skóre a je pro vás obtížné získat půjčku od místních bank/jiných finančních institucí? , kontaktujte nás prostřednictvím firemního e-mailu na adrese: jeromeburchael91@gmail.com

Kontakt přes Whatsapp: +12149748303
Pozdravy

Jerome B

Ahoj,

Jste podnikatel nebo žena? Potřebuješ půjčku? Máte zájem o získání jakéhokoli typu půjčky? nebo jste ve finančním chaosu nebo potřebujete finanční prostředky na zahájení vlastního podnikání? Potřebujete půjčku, abyste vyrovnali svůj dluh nebo splatili své účty a začali pěkně podnikat? Máte nízké kreditní skóre a je pro vás obtížné získat půjčku od místních bank/jiných finančních institucí? , kontaktujte nás prostřednictvím firemního e-mailu na adrese: jeromeburchael91@gmail.com

Kontakt přes Whatsapp: +12149748303
Pozdravy

Pepa25

Mimochodem, víte, kolik byla dnešní maximální teplota v Ojmjakonu, vašem oblíbeném nejstudenějším místě na Sibiři? Ještě popíráte globální oteplování?

Ametyst

Pod článkem jsem cetla diskuzi, a jeden muž tam navrhuje- Posílejte letadla do vzduchu pomocí praku s gumičkou.Nulové emise zajištěny. 🙂Nebo: To zase bude potřeba dotací na to, aby se ukázalo, že tudy cesta nevede. Jára Cimrman, průkopník slepých uliček, by byl nadšený.

Pepa25

Čtení diskusí s nápady českých Járů Cimrmaný není „směroplatný“ 🙂