Avatar uživatele
TONICK

Jak na tvrdou vodu?

Zdravím Vás,
chci se zeptat, jestli máte zkušenost s nějakou fintou, nebo nějakým nástavcem na kohoutek, nebo něčím takovým, jak se zbavit tvrdé vody. Jsme na obci a máme vlastní studnu, ale bohužel jen tvrdou vodu. Když jsem ale třeba v Brně, kde mám „měkkou“ vodu, tak jí vypiju třeba i šest litrů za den, protože na ni prostě mám chuť. Čaj z tvrdé vody a z měkké vody (stejně jako třeba šťáva) je 100 a 1. Poraďte prosím nějakou ověřenou fintu, jak tu vodu co nejvíce změkčit. Nehledě na to, že nám „sanetrem“ odepisuje jednu varnou konvici za druhou. Na internetu kdesi psali, že převařit.. Výsledek 0. Děkuji za pomoc a přeji pěkný den, AS.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? anonym, beer před 4618 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
beer

Zkušenosti nemám, na trhu ale existují změkčovače vody, net ti ukáže více.
Příklad:

Zdroj: http://www.pmn-nerez.cz/sekce/zmek­covace-vody/15/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Pro představu.
Tvrdost vody způsobují hlavně sole vápníku , hořčíku, železa a manganu.

Tvrdost vody se rozlišuje na tvrdost
přechodnou, kterou způsobují hydrouhličitany.
Tato tvrdost se dá odstranit zahřátím vody !! Hydrouhličitany přejdou na nerospustné sole a vyloučí se z vody. K jejich úplnému odstranění by bylo třeba tyto nerozpustné sole odfiltrovat. Jinak se usazují na stěnách nádoby ve které se voda hřála. Viz. kovové trubky s teplou vodou nebo boiler.

Dále na tvrdost trvalou, kterou způsobují
sírany. Tuto tvrdost nelze odstranit zahřátím !!

Jde ji odstranit pouze přídavky chemických látek . Tato voda není vhodná ke konzumaci.
Viz. tolik frekventovaný Calgon ! Musela by následovat filtrace a stejně by pitná voda vyhovující normě nevznikla,
Také ji lze odstranit iontoměniči a revezní osmózou. Takto upravená voda ale je vlastně demineralizovaná a také se nehodí se pro konzumaci.

Celková tvrdost vody je součet přechodné a trvalé trvrdosti.
Tvrdá voda má 6 – 18 německých stupňů, měkká pak méně jak 6 něm. stupňů.
Pitná voda má být tvrdá !!!! a samozřejmě bakteriálně nezávadná.

Všchny ostatní magnetické a jakési elektronické metody v žádném případě tvrdost vody neodstraní.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
arygnoc

Vaše tvrdá voda pravděpodobně obsahuje chloridy, sulfidy, dusičnany a křemičitany, proto ji nelze „změkčit“ převařením.
Nejvýhodněji se jeví změna struktury vody, např. iontovou výměnou, nebo (méně účinnou) magnetickou úpravou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zbynekplzen

To co píší kolegové nemá moc valnou ůčinost ,jediná možná varianta je filtr ,ale problém ,je ve velmi vysoké ceně a provozních nákladech , samozřejmě záleží na celkovém složení vody /příklad u mě vypočítal filtry asi na 70 000kč a měsíčně cca 200kč provoz RD ve vodě mám 3 problémy- tvrdost, dusičnany a magnesium ,jestli se vám to vyplatí… Magneticky jen vyhodíte peníze ,

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kamix

Nejdřív jsem přemýšlel, jak vůbec zjistit jestli je voda tvrdá a na https://homezin­.cz/media/jak-se-pozna-tvrda-voda jsem našel návod jak tuto vlastnost u vody změřit. Nakonec jsem zjistil, že i u nás doma je celkem dost tvrdá voda, i když mi to na první pohled zase tolik nepřišlo.

Nový příspěvek