Kelt

Jak může někdo zřetelně mluvit, když neotvírá ústa?

Hlasatelé zpráv, komentátoři, moderátoři a jiní, otevírají ústa a někteří lidé jsou schopni odezírat to, co oni povídají a nemusí je při tom slyšet. Někdo otevírá ústa málo, třeba zpěváci a taky je jim rozumět a pak jsou břichomluvci, kteří neotevírají ústa, ale také mluví zřetelně. Co je podmínkou zřetelné a jasné mluvy? Jakou roli v tom hrají ústa, hlasivky a jiné orgány. Jak to, že stejnou hlásku mohu vytvořit i se zavřenými ústy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Jde o učivo fonetiky.

Existuje výslovnost neutrální, nedbalá a precizní – u recitace.

Základem pro mluvení je dýchání, tvorba hlasu, artikulace.
Je třeba si uvědomit, že na artikulaci se podílejí

artikulační orgány
jazyk, rty , hlasivky, – při tvorbě znělých hlásek, dále přední patro, zadní patro, zuby, dásně., u nosovek částečně nos, Hláska h je pak hrtanová.

Samohlásky se dají zpívat – ústa jsou otevřená, výdechový proud vzduchu má volný průchod.

Souhlásky jsou šumy výdechový proud naráží na překážky – ústa jsou přivřená.
Souhlásky se rozezní proudem vzduchu vycházejícího z plic, přes bránici. . Pokud tyto dechové rázy nevycházejí z bránice, ale až z hrdla, zhorší se srozumitelnost a vznikne tzv. kňourání, drmolení. ˇUsta jsou více přivřená, než mají být.

Z toho plyne, že mluvčí byl měl správně dýchat, správně vyslovovat,, používat bránici, která šetří námahu hlasivek a zabraňuje kňourání či brebtání, drmolení – jak to kdo vnímá.

Ŕíká se, že jde o lenost,. která způsobuje ledabylou výslovnost, nebo se někde stala chyba v dětství, kdy se dítě nenaučilo při výslovnosti správně dýchat.

Podle zvukové stránky jazyka – využití vlastních vědomosti.

Našla jsem vám odkaz, kde si můžete přečíst víc k tomuto tématu.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=Y5ijDwA­AQBAJ&pg=PA72&­lpg=PA72&dq=d%C3%BDch%C3­%A1n%C3%AD+a+v%C3%BDslov­nost&source=bl&ot­s=eqbp7KkuxU&sig=AC­fU3U1jW_v-KU20HL-NhqheedpoYMPWpg&hl=cs&s­a=X&ved=2ahUKE­wiYiqDc1vPkAhUm06YK­HS7zDqIQ6AEwCHo­ECAkQAQ#v=one­page&q=d%C3%BD­ch%C3%A1n%C3%AD%20a%20v%­C3%BDslovnost&f=fal­se

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že ani ti „břichomluvci“ nedokážou mluvit se zavřenými ústy. Jen si to vytrénovali tak, že to skoro není patrné a nechávají jen úzkou štěrbinku.

Mc Merkurion

… ANO, může, dokonce i zpívat: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ET5zvN4Ah_0