ANJELIK97

Jak mohu po rozvodu vystěhovat manžela z rodinného domu, který vlastním já.Manžel nepřispívá na bydlení už osm měsíců.

Jak mohu po rozvodu vystěhovat manžela?
Doplňuji:
Děkuji moc za každou radu…

Nejlepší odpověď
anonym

Drape, zase blbě! Už se přestaň montovat do Práva, když mu zhola nerozumíš!

  1. Uzavřením sňatku vzniká automaticky společné užívací právo manželů bez ohledu na charakter vlastnictví.
  2. Institut trvalého přihlášení má dnes jen evidenční význam.
  3. K odhlášení stejně nestačí jednostranný úkon, protože manžel to má uvedeno v OP.
  4. Součástí rozvodového řízení jsou 4 samostatná řízení – samotný rozvod, tomu musí předcházet rozhodnutí o svěření péče o děti, majetkové vypořádání a následně z titulu rozvodu zánik společného užívacího práva, ovšem s právem bydlení do zajištění přiměřené bytové náhrady.

O tomto všem rozhoduje pouze soud, žádný babský rady tady nemají žádnou váhu, jen poškozují a matou tazatele.
V tomto případě je radno následující pořadí – nejprve žaloba na pohledávku na podíl nájemného a teprve po nabytí právní moci rozvodového rozsudku lze podat návrh na rozhodnutí o uspořádání práv k bydlení.
P.S. Kdy už se vzpamatuješ a přestaneš škodit?
Doplňuji:
ad fildas a iceT – než prsknete bezhlavě palec, zkuste trochu střízlivého úsudku a obyčejné logiky! Fandit i za chybné odpovědi není zrovna objektivní.

Další odpovědi
sup

Manžel tam má určitě trvalé bydliště, tak puze soudní výpovědí

Drap

Pokud jste majitelka, zrušit mu trvalý pobyt. Smlouvu samozřejmě s vámi žádnou nemá, tak se stane neoprávněným uživatelem vaší nemovitosti a můžete podat trestní oznámení a soudně vystěhovat.

Mapel

Doplnim jen Dr.Axl.
Vše co napsal dávám 10 palců. Jenom teď může nastat případ, že nemáte písemě provedeno užívací právo. Na tomto už několik lidí vyhořelo O co jde.

Manžel užívá společné prostory a nic nehradí. Budete ho žalovat o poměrný díl a pokud nemáte písemě upraveno s bývalým manželem úhradu za bydlení, tak vám to soud zamítne. Musíte uvést, že byla ústní dohoda, ale to vám soud nemusí uznat protože je to tvrzení proti tvrzení. Soud se protáhne a vy příjdete o nájem za 2 roky. Proto bych doporučoval sepsal dohodu o nájmu s úhradou za uplynulé období. Pokud na to bývalý manžel nepřistoupí, tak oželte to ušlé a dejte to od tohoto měsíce. Pokud bývalý manžel nebude chtít podepsat, tak mu to pošlete doporučeně s dodejkou. Pak je to při nepřevzetí jako převzaté. Pak už stačí upomínku za nezaplacený nájem a může následovat soudní výpověď. Je to sice trochu zdlouhavější, ale jistý výsledek.

Pro Drapa. Tady je jeden z příkladů, když odpovídá někdo jen podle babských řečí a spíše poškodí tazatele.
Doplňuji:
Předběžné opatření neexistuje. Užívá prostory jako před mabželstvím. Jen se písemě musí upravit úhrada za užívané prostory. Možná jsem se trochu v úvodu neobratně vyjádřil. Takže aby to bylo srozumitelné.

Písemná dohoda o úhradě nákladů.

To je prosím závěr soudu.

arygnoc

vcelku iba pomocou súdu (viď dr. Axel/Axl?).
ale môžete požiadať súd o tzv. predbežné opatrenie (rozhodnutie), v ktorom uloží manželovi domácnosť opustiť. Ale nie som istý, či vám v tomto prípade nehrozí povinnosť zabezpečiť mu bývanie (môže to byť napr. ubytovňa, ktorú si ale bude musieť platiť sám).
Obráťte sa na právnika.