Kryšpín

Jak má strážník MP a policista ČR často psychotesty?

Neb pouze při nástupu a poté si jej pokud to nepřehání až do penze nikdo nevšimne.

Odpovědi
Filip84

Ještě, než odpovím na otázku samotnou, musíme si vyjasnit, kdo je strážník, a kdo policista, a jaký je mezi nimi rozdíl. Protože je mezi nimi velký rozdíl!

Policista je osoba ve služebním poměru k České republice, která je, pro tyto účely, zastoupena organisační jednotkou státu, kterou je příslušná součást Policie České republiky, zpravidla tzv. krajské ředitelství policie (KRP), nebo útvar s celostátní působností – policejní presidium (PPR), kriminalistický ústav, letecká služba atd.

Služební poměr policistů se, tedy, řídí služebním zákonem, skládají služební slib státu a podléhají kázeňské pravomoci, to znamená, že když policista nesplní, co mu ukládá interní akt řízení (IAŘ, např. ZP PP – závazný pokyn policejního praesidenta), nebo poruší platné právo, avšak zároveň se nedopustí trestného konání (správního deliktu, či trestného činu), může být kázeňsky postižen. Na zdravotní způsobilost, i jinou způsobilost, policistů dohlíží stát, což není něco extra, ale je to mnohem víc, než když na to dohlíží starosta, či tajemník.

Z toho, že je policista ve služebním poměru ku státu, vyplývá další právo, jako např. právo nosit ve službě zbraň i bez zbrojní licence (zvláštní zmocnění práva), nebo třeba zákonné zmocnění k použití zbraně atp.

Strážník obecní policie je zaměstnanec obce a jeho nejvyšším „náčelníkem“ je starosta, tj. volený orgán, kterým může být, klidně, debil úplný a komplexní, ale taky „strejček“ (to je častější, že). Protože je strážník zaměstnancem obce, tak má-li ve službě nosit zbraň, musí mít zbrojní průkaz, a stejně tak podmínky pro použití zbraně, či donucovacích prostředků (DP) se liší.

Protože je strážník obecní policie zaměstnancem obce, arciť sui generis, jeho nadřízeným je tajemník a „náčelníkem“ starosta, tak pokud strážník nespáchá správní delikt či trestný čin, tak jestliže tajemník / starosta nechce, není na něj metr, nepodléhá kázeňské pravomoci, nepodléhá IAŘ, ani ničemu podobnému.

No, laicky se to může zdát jako rozdíl nepatrný, v praxi je to rozdíl podstatný. Ano, samozřejmě, většina starostů a tajemníků nemá v hlavě škvory, ne až tak, takže drží obecní policajty, i opicajty, na přiměřené „uzdě“. Ale, třeba, MPLB (Městská policie Lázně Bohdaneč) byla, svého času, příkladem toho, že ten systém správně nastaven není.

Tak, a teď k zdravotní způsobilosti strážníka a policisty:

I. Strážník obecní policie.

Jediný zákon, který upravuje oprávnění, povinnosti, ale i zaměstnávání etc. strážníku, je zákon o obecní policii. Způsobilost strážníka pak upravují subzákonné právní předpisy: vyhlášky. Odborné požadavky na strážníka vyhláška o způsobilosti strážníků, no a zdravotní požadavky na strážníka vyhláška o zdravotní způsobilosti strážníků.

Ta nás zajímá:

Podle ustanovení § 5 odst.1 cit.vyh­lášky při výstupní prohlídce se provede komplexní fyzikální vyšetření interního charakteru včetně orientačního vyšetření zraku, sluchu, kůže a podpůrného a pohybového aparátu a orientační neurologické vyšetření, popřípadě další nezbytná odborná vyšetření podle vyžádání posuzujícího lékaře.

Podle ustanovení § 3 odst.1 cit.vyh­lášky při periodické prohlídce se provede komplexní fyzikální vyšetření interního charakteru včetně orientačního vyšetření zraku, sluchu, kůže, podpůrného a pohybového aparátu, orientační neurologické vyšetření a orientační chemické vyšetření moči. Podle aktuálního zdravotního stavu a nároků kladených na konkrétní činnost, kterou strážník vykonává, lze provést další odborná vyšetření nezbytná pro posouzení jeho zdravotní způsobilosti.

Podle ustanovení § 3 odst.2 cit.vyh­lášky periodická prohlídka se provede jednou za 3 roky ode dne provedení vstupní nebo poslední periodické prohlídky, pokud jiným právním předpisem nebo rozhodnutím orgánu ochrany veřejného zdraví není stanoveno jinak.

Podle ustanovení § 6 cit.vyhlášky Seznam tělesných a duševních vad, nemocí nebo stavů, které vylučují zdravotní způsobilost uchazeče o zaměstnání strážníka, čekatele nebo strážníka, je stanoven v příloze č. 3 k této vyhlášce. Při posuzování zdravotní způsobilosti strážníka pro výkon druhu práce, pro který jsou jinými právními předpisy stanoveny zvláštní požadavky na zdravotní způsobilost, se dále postupuje podle těchto předpisů.

Jak vidno, psychologické vyšetření kogentně předepsáno není, ani u vstupní, ani u periodické prohlídky. V praxi si prakticky nikdo nedovolí dát chlapovi mundůr a kvér, aniž by ho klinický psycholog vyšetřil – starosta a tajemník se kryjí a jistí, ale pokud by nechtěli a vybrali si „vhodného“ posuzujícího lékaře (třeba skrze pravidelné „všimné“, aby si „všiml“, že opravdu není potřebné strážníky posílat k psychologovi), nemusí.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1991-553
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2008-418
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2008-444#p1

II. Policista Policie České republiky.

Služební poměr policistů je dán zvláštním, samostatným, zákonem, kterým je zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Týká se tak nejen policistů, ale i např. celníků.

Podstatný rozdíl, pro nás, je v ustanovení § 13 odst.1 lit.e) cit.zákona, podle kterého může být do služebního poměru přijat pouze státní občan České republiky, který je zdravotně, OSOBNOSTNĚ a fysicky způsobilý k výkonu služby.

No a osobnostní způsobilost se posuzuje psychologickým vyšetřením. Strážník osobnostně způsobilý být nemusí, může to být i deviant, a jestliže na to nepřijde lékař, a jestliže ho starosta, nebo lékař, na psychologické vyšetření nepošle, nikdo o tom nemusí vědět.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2003-361
https://www.po­licie.cz/clanek/kr-olomouc-odbor-personalni-informace-pro-prijeti-do-sluzebniho-pomeru.aspx

Ale ani od psychologického vyšetření nelze očekávat zázraky.

Psycholog je filosof, nikoli lékař. Lékař, zase, není filosof, psychologii nerozumí. Psychotesty, podobně jako MBTI testy, nebo IQ testy, vymýšlí lidé, lidé jsou omylní, každý jsme nějak, v něčem, omezení, a často ti, co mají tu kvalifikaci vytvářet psychotesty jí mají pro svou loyalitu, či něco podobného, nikoli pro svou kvalifikaci.

Součástí každého psychologického vyšetření je pohovor mezi klinickým psychologem a vyšetřovaným. Většinou je to jenom formalita, přitom je to to nejdůležitější z celého vyšetření. Ano, jsou psychologové, kteří jdou do hloubky, věnují každému vyšetřovanému déle, než pár minut, je-li to potřeba, ale jsou v menšině.

Zatímco u policie je platným právem dáno, že jestliže pacient psychotesty nedá, může na ně až za dva roky, tak u obecní policie nic takového neplatí.

Ale i při nejlepší možné vůli nelze vyloučit omyly, selhání lidského faktoru.

Struktura psychotestů je docela primitivní, až natolik primitivní, že na potřetí je dá většina řidičů. Prostě pochopí princip a odpovídají podle toho. Pro psychologa je pak velice těžké, ba skoro nemožné, odhalit něco, co pacient úmyslně maskuje.

Systém by se dal změnit, ale to by se muselo k obecní policii přistoupit zgruntu onačejším způsobem. Buďto ať je obecní policie něco, jako polská straż miejska, tj. bez palných zbraní, auto s oranžovým majákem a DP použít pouze k ochraně života, zdraví a majetku (tedy nikoli jako DP, ale ochranné prostředky), a nebo ano, ať to je, jak to je, ale ať je udělán nový zákon o služebním poměru strážníků, a před přijetím strážníka do služebního poměru bude muset projít prakticky shodným „kolečkem“ jako policista, např. u KRP, a až projde, pak ho může obec zaměstnat. A to samé co tři roky, komplet vyšetření, jako by byl policista. A kázeňská odpovědnost státu, a pak ať má klidně zbraň ve službě i bez zbrojní licence.

Ale na to je republika moc blbá a moc republikou. 🙂

Kryšpín

Filip84 děkuji za perfektní vysvětlení, takže dle odhadu něco podobného jako u řidičů v 18 ti si udělá řidičák / někdy turbo kurz / a do 65 let si jej nikdo po zdravotní stránce nevšimne pokud na př. chlastá druhou ligu, sem tam zobe bobule, mírně krade občas dá někomu do zobáku a pod., a to těch psychopatů za kvedlátky v silničním provozu a následně nebožtíků je daleko více než mord který provedl JUDr. strážník pod Radhoštěm.

Filip84

No, jasně, 1,111 Slezská ulice, Rožnov pod Radhoštěm, obec Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín & Martin LIsý. To jsi se mohl zeptat zrovna, já to mám za kopcem! 🙂

Ne, žádné psychotesty tomu nezabrání.

V principu to srovnání s řidičákem je velice přiléhavé.

Protože, pochop, u policie je to alespoň policejní psycholog, tak je, alespoň nějaká, jistota, že je nezaujatý. Ale u MěStaPa? No, když bude chtít starosta za strážníka známého (nebo mu dá „strejček“ „všimné“, aby si „všiml“, že bez tady toho člověka se MP neobejde, prašť jak uhoď), tak buďto ho na psychotesty prostě nepošle, nebo ho pošle k „vhodnému“ psychologovi.

Však že měl Martin Lisý deprese se, tak nějak, vědělo, co by se nevědělo, ale pochop, to je nemoc, jak když máš průjem, nebo chřipku, a pokud lékař nedá nějak najevo, že by to mohlo mít vliv na práci strážníka, nebo pokud si toho nevšimne nadřízený, tak to nikdo neřeší.