Keliska11

Jak lze přepsat na katastru nemovitostí vlastnictví nemovitosti z jednoho vlastníka na SJM?

V manželství jsme koupili pozemek, na kterém jsme později postavili garáž a celkově se majetek zhodnotil. Vzhledem k tomu, že vše zařizoval manželův známý, tak je na kupní smlouvě i v katastru psaný pouze manžel. Nyní bychom chtěli vše přepsat na SJM. Lze to řešit nějakou jednoduchou a levnější cestou? Někde jsem četla, že stačí vyplnit nějaké souhlasné prohlášení, jinde radí napsání nové smlouvy (s novým odhadem, ale nechceme zase platit velké peníze za odhad, když už jsme jednou investovali do majetku) a poté rozšíření majetku na SJM v katastru. Poraďte prosím, jaká je nejschůdnější cesta. Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Důležitý je faktický stav: nabyli jste nemovitost za trvání manželství tedy do SJM nebo ne? Pokud ano a pouze v katastru je jen manžel, což je vlastně stav neodpovídajícíc skutečnsoti (jen jeho by to bylo pouze v případě daru)tak se to řeší souhlasným prohlášením.

Doplňuji: Vzor souhlasného prohlášení manželů, že stavba je ve společném jmění je přímo na webu katastru – viz odkaz: Znovu opakuju, že není potřeba ani notář, ani posudek
Moc nerozumím těm novým smlouvám – co by to mělo být za smlouvy? Proč by se tam měl platit odhad? Teoreticky vám může manžel darovací smlovou (bez odhadu) darovat polovinu, ale to je nesprávná cesta, pokud majetek je, resp. i v katastru má být v SJM.

Zdroj: https://www.cuz­k.cz/Je-dobre-vedet/Formulare-v-resortu-zememerictvi-a-KN/Zapis-vkladem/Formulare-pro-nektere-vkladove-listiny/Souhlasne-prohlaseni-manzelu,-ze-stavba-je-v-jejic.aspx?fe­ed=7790643a-3337-42f9-8e8b-115827c5794a

Další odpovědi
Hlada

K převodu garáže stačí k návrhu na vklad vyplnit formulář z odkazu.
U převodu pozemku bude potřeba zjistit, jde-li o vadně zapsaný stav nebo zda manžel pozemek koupil za své peníze mimo SJM.
Doporučuju osobní konzultaci na KN. Za každý návrh se platí poplatek 2 000, který v případě chyby propadá. Je to bezprecedentní zlodějna, s kterou se není možné setkat na žádném jiném úřadě, ani u soudu. Všude existuje možnost opravy nebo zpětvzetí, tady ne.
V případě nejistoty zaplaťte raději právníka.

Zdroj: https://cuzk.cz/Je-dobre-vedet/Formulare-pro-zapis-udaju-do-KN/Zapis-vkladem/Formulare-pro-nektere-vkladove-listiny/Souhlasne-prohlaseni-manzelu,-ze-stavba-je-v-jejic.aspx

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Schluker

Pokud mate takto vazne obavy, tak preci nema smysl usetrit par korun na odhadu a odmene pro notare ne? Zkuste kontaktovat nejakeho notare a dotazat se co a jak, jiste vam jako potencialnimu klientovi rad vse zodpovi.

Schluker

Proc tam chcete zapisovat SJM? Vzdyt to neni potreba.. nemovitost spada do SJM ikdyz to neni v katastru zapsano..

Keliska11

Nabyli jsme to v manželství, při rozvodu bych měla nárok na polovinu, to ano. Ale prý, pokud je to psané jen na manžela a ten by umřel,majetek by se dělil na všechny rodinné účastníky, což jsem já a naše děti. Ale jeden ze synů má ženu, která je dost na peníze a nerada bych (v případě smrti manžela a zdědění majetku na všechny), aby nechtěli zděděnou část prodat (za účelem přijít si k pěkným penězům). Majetek jsme budovali proto, abychom se měli ve stáří oba, nebo alespoň jeden z nás dvou, dobře. Nerada bych platila znovu něco, co jsem již jednou Atila – v případě, že by chtěli ode mně vyplatit. Když je prý majetek zapsán jako SJM, tak v případě úmrtí jednoho z manželů spadá dědictví pouze na toho druhého a na nikoho jiného. Snad jsem to popsala srozumitelně 🥴

Hlada

„Když je prý majetek zapsán jako SJM, tak v případě úmrtí jednoho z manželů spadá dědictví pouze na toho druhého a na nikoho jiného.“
Tak to není!!!
V tom případě jde do dědického řízení polovina, z které pozůstalý manžel dědí polovinu. Zbylou čtvrtinu dědí nepominutelní dědici a další, podle zákona, pokud neexistuje závěť s jiným poměrem.

Dochy

„Když je prý majetek zapsán jako SJM, tak v případě úmrtí jednoho z manželů spadá dědictví pouze na toho druhého a na nikoho jiného. Snad jsem to popsala srozumitelně“ – tohle myslím není pravda. Manžel/manželka a děti dědí rovným dílem. Rozdíl je snad jen v tom, zda je majetek manželův nebo v SJM. Manželův by se dědil celý, SJM se rozdělí, půlka se vám přepíše automaticky, druhá půlka se bude dělit v dědictví.
(Neřeším zda je ten zápis SJM na katastru podstatný, nebo ne – to nevím, ale pokud je pravda že to není podstatné a nemovitost je i tak v SJM, pak ten zápis na tom podle mně nic nezmění)

Keliska11

Takže když je majetek, který jsme kupovali ze společných peněz a v manželství a je psaný na manžela (jen proto, že vše zařizoval a nějak jsme to v té době neřešili, protože přeci jsme manželé), tak v případě smrti dědím jen já, jako manželka? A kdyby to bylo vedené jako SJM, tak se polovina dědí mezi pozůstalé dědice?

Dochy

Ne
Píšu, že neřeším zda je ta garáž ve společném vlastnictví. Jsou jen dvě varianty:

  1. Je ve výlučném vlastnictví manžela. Pokud manžel zemře pak se cela rozdělí v dědictví mezi manželku a děti (tuším všichni rovným dílem pokud se nedohodnou jinak)
  2. Je ve SJM. Pokud manžel zemře, SJM zanikne. 1/2 je manželky, druhá polovina jde do dědictví kde dědí manželka a děti (tuším opět rovným dílem)

Pokud je v katastru zapsán jen manžel, nevím zda se to bude hodnotit jako výlučné vlastnictvý nebo jako SJM, příp co lze udělat při vypořádání pozůstalosti aby se to zpracovalo jako SJM.

Pokud jste manželé a máte dvě děti tak v prvním případě budete mít majetek rozdělen na:
1/3 – 1/3 – 1/3
ve druhém případě
4/6 – 1/6 – 1/6

Keliska11

Super, děkuji za odpověď, moc mi to pomohlo.

Pepa25

Tomu docela rozumím – protože § 984 ObZ neboli dobrá víra v pravdivost zápisů v KN. Pokud by se cokoliv stalo, je potřeba prokazovat opak

Keliska11

Ano, přesně tak, chci mít ve věcech pořádek, a hlavně, jak jsem odpovídala na dotaz p. Schlukerovi – jde mi o případné dědictví. Četla jsem různé rady a právě jedna z nich zněla: musí se rozšířit SJM, to lze jen od notáře a ten na to rozšíření bude chtít současný odhad toho rozšířeného majetku. Což od doby pořízení již značně nabylo na hodnotě.

Dochy

Mám silný pocit, že notář ten odhad potřebuje proto, aby si mohl spočítat odměnu. Pokud je možnost vyřešit to jen opravou na katastru, šel bych touto cestou.