Kelt

Jak komprimuje soubory zip? Je to pořád stejné?

Kvůli ušetření místa, mohu soubory komprimovat, například do souboru zip. A vždy se soubory komprimují stejně? Myslím tím, když soubory dám do adresáře, a ten zkomprimuji, tak se to vždy komprimuje třeba na 80 %. ? A opačně – když zkomprimované soubory dekomprimuji, tak si mohu spočítat, kolik mi to zabere místa? Neví někdo, na kolik % to komprimuje? Děkuji.

Odpovědi
Hlada

Různé typy souborů se dají zkomprimovat různě. Např. již zkomprimované mp3, jpg se už o mnoho nezmenší. Myslím, že komprimace v dnešní době, kdy 1GB stojí 1Kč, nemá velký význam. Prakticky má smysl při posílání složky e-mailem.

Arne1

Záleží na obsahu souborů. Pokud je v něm hodně stejných opakujících se skupin znaků, tak je komprese maximální. Pokud je obsah hodně náhodný, tak kompresní program najde jen minimum shodných sekvencí a komprimace je minimální.
Zkus si například udělat větší textový soubor, ve kterém budou samé mezery – komprese pak bude hodně veliká.

dubraro

Různé soubory se zipováním zmenší různě. Bezeztrátové formáty hudby a obrazu se zkomprimují i o 90%. Dnes ale mnoho formátů má komprimaci již zabudovanou a zazipováním se nic nezíská. Namátkou JPG, MP3, MP4, DOCX, XLSX, MOBI, EPUB…