paul1

Jak je vyřešena údržba fotovoltaických panelů?

Myslím tím panely na střechách. Určitě na ně usedají různé nečistoty, i takové, které déšť neodstraní. Po čase určitě dochází k ztrátě účinnosti a panel je zapotřebí očistit. Problém ale může nastat u střech stanových, valbových, sedlových apod., hlavně tam, kde je strmá šikmina. Výhledově uvažujeme o panelech, ale tento problém by u nás nastal, protože máme dost strmou sedlovou střechu.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Dobrý dotaz. V současné době to totiž, mnoho nových majitelů FV , (zatím) neřeší. Hodně z nich si to nechá (vzhledem k možným dotacím) nainstalovat, takže vlastní motnáž jim provede dodavatel. Ale pak bude otázka, kdo jim bude i dělat tuto potřebnou údržbu. A ono nejde jenom o to čistění panelů, ale i o případné poruchy, údržbu baterií a celého, ne nijak jednoduchého, řídícího systému. Pokud je dotyčný schopen si toto provádět sám, na což musí být i určitá odbornost a schopnosti (i na to lození po střeše), tak to jde. Ovšem ti co si to budou muset nechat provádět „na zakázku“, tak by si to měli (už předem) započítat do budoucích nákladů a zhodnotit, jaká jim vznikne skutečná úspora. Podle mne je to, v současné době, pouze velíký boom, který po skutečném a reálném vyřešení energetických problémů a GD možná opadne a budou to možná vyhozené peníze. Jak u uživatelů, tak i na ty dotace. A tento můj přístup a názor je založen na celkem dobré znaosti problematiky, ánžto jsem dlouholetým povoláním (bývalým) elektrikář, s poměrně vysokou kvalifikací.

Další odpovědi
Pepa25

Ano, panely se doporučuje aspoň dvakrát ročně čistit. Lze použít smeták, hadr na tyči nebo lepší vybavení (viz odkaz)

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=JrFYPcSr6Do

elkon

Panely potřebují určitý sklon, nelze je proto umístit na každou střechu.

aliendrone

To záleží na kvalitě projektu, dobrý návrh s tím počítá. Není problém při konstrukci pamatovat na oblužné údržbové cesty či rovnou proces celý zautomatizovat. Jde jen o to, kolik hodláš proinvestovat.

Mapel

Očištění panelů řeší každý vlastník sám. Co se týká údržby systému, tak ten musí dělat odborná firma. Údržbu nesmí provádět laik – to se musí započítat do nákladů.

paul1

No vypadá to dost riskantně, to chce pomalu horolezecký výcvik. Bohužel ale nic pro nás, máme střechu moc vysoko, ze země to nedosáhnu, možná se k ní dostanu pomocí výsuvného žebříku. Zvrchu zase problém, nemáme vikýř. Komín čistíme z půdy dvířkami, takže ho nepotřebujeme.
Ještě možná pomocí dronu? 🙂