Kelt

Proč záchod nespláchne vše na jedno spláchnutí?

Klasický splachovací záchod, stisknutím páčky se vymění obsah vody a vše by se mělo spláchnout na jedno spláchnutí. Někdy je třeba počkat a spláchnout znovu. Proč? Přece ta voda by měla stačit. Nebo je třeba uzavřít poklop, aby se dosáhlo lepšího podtlaku? Možná divná otázka, ale každý se s tímto problémem setkává a jedná se o hygienickou stránku člověka a také o ekonomickou. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já myslím, že za to může současný typ WC typu geberit. Voda vtéká do mísy volně, bez jakékoliv energie. Staré typy záchodů se splachovací nádobou nejmíň 2 m vysoko sice byly méně estetické, ale zato splachovaly důkladně.

doplněno: žádný podtlak nikde nevzniká, jde o rovnotlaký systém. Pokud znáš systém sifonu, musí ti to být jasné. Podtlak by teoreticky mohl vzniknout jenom ve splachovací nádobě, pokud by byla hermeticky utěsněná, ale to nikdy není. Pokud by tam vznikal, vytékání vody ze zásobníku by se jenom zhoršilo.

Další odpovědi
dudu

U některých typů záchodových mís nedochází po spláchnutí k tzv. celkovému oplachu, protože nevzniká potřebný podtlak a voda nemá dostatečnou energii. Problém většinou vyřeší odstranění zátky na protilehlém napouštěcím otvoru nádrže na vodu.

Jiří Bohumil

Souhlas s Keplerem. Ještě bych ale dodal, že u většiny splachovačů je možno nastavit množství napuštěné vody v nádrži.
V případě, že za účelem šetření vodou, je nastavena hladina zbytečně nízká, tím je množství vody menší a tak spláchnutí může být méně účinné.
Pak je také důležitý tvar mísy a zaústění trubky od splachovače, což ovlivňuje také účinnost splachování.
Rovněž je pak také rozdíl, jaké množství a hustota exkrementů je splachována.

zjentek

Protože hovno se rádo nalepí na keramiku. A tady bychom se opět dostali ke způsobu stravování a stravovacím návykům. Troufám si tvrdit, že „zdravé“ hovno se ani tak moc lepit nebude… třeba bezmasé, nebo přímo vegetariánské… takové to více zelené ;)