Kepler

Jak je vlastně definována „produktivita práce“? Máme údajně 3× horší než Německo, kde si za korunu koupíme jen třetinu?

Nejlepší odpověď
Edison

Právě, že tak to není. Produktivita práce je zhruba definována poměrem nákladů na pracovní sílu a obratem. Problém je tedy v tom, že si koupíme právě stejně, jako němec, ale makáme na to mohem míň. V čemž vlastně vůbec nehraje roli odpracovaná doba. Jinak řečeno za stejnou dobu práce toho u nás uděláme výrazně míň, ale zaplaceno dostaneme „stejně“.

Další odpovědi
dudu

Produktivitu měří objem nebo hodnota produkce na jednoho pracanta. Můžeme ji zvyšovat zakoupením větší lopaty nebo zrychlením tempa, ovšem daleko efektivnější cesta je nárůst přidané hodnoty ve finální etapě realizace. Velmi důležitou roli rovněž sehrává goodwill.

Petr Kopecký

Velmi zkráceně má dudu pravdu. Ale vždy záleží na konkrétním situaci a zahrnutých parametrech. Nelze všechno a vždy porovnávat.
V jednom z těchto článků z 2017 je uvedena produktivita v Čr na 77% německé. Což není třetinová, ale více jak dvoutřetinová. Ale cest jak dojít k nějakému číslu je mnoho a každý autor si je může upravovat. A pokud u výsledku není uvedeno jak k němu autor dospěl, tak je to velmi nedůvěryhodné a ignoroval bych to.

Produktivita = výsledek snažení(zisk, počet kusů, …) / vložená práce (peníze, nebo jiná hodnota)

doporučuji přečíst
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Produktivi­ta_pr%C3%A1ce
https://www.e­uro.cz/byznys/pro­duktivita-prace-cesko-nemecko-1382155
https://byznys­.ihned.cz/c1-15043740-produktivita-prace-jak-ji-sledovat

Pepa25

Produktivita práce je definována jako objem vyprodukovaných hodnot děleno spotřebovaná práce. Např. HDP ku mzdám. Nevím, jaký je zdroj infomace „3× horší“, různé statisky uvádějí produktivitu v ČR zhruba poloviční až dvoutřetinovou proti Německu. Z konstrukce ukazatele je zřejmé, že nemá nic společného s kupní silou, ale spíš s tím, že výstup (HDP) v Německu obsahuje daleko víc přidané hodnoty na jednotku práce než v ČR, např. použití jiných vstupů – dražší materiály, technologie, jiná organizace práce.