carpediem

Jak je to teď s veřejně prospěšnou prací?

Může pořád úřad práce posílat lidi toto vykonávat?
Já myslela, že jim to soud zakázal, VPP je trest v rámci trestního zákona a takový trest může uložit jedině trestní soud, ne ÚP.

http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/355177-pri-odstranovani-nasledku-namraz-maji-pomoci-i-nezamestnani.html

Tak jak to teď je?
Doplňuji:
Já nemám nic proti tomu, aby člověk pracoval, když je nezaměstnaný, jen jde o too, aby za práci dostal zaplaceno, jinak je to trest za to, že je nezaměstnaný.

Dostávají za to teď peníze, nebo to musí pořád dělat zadarmo?

Předtím ÚP nutil práci i lidem, co nebrali žádné dávky, já jsem nikdy v životě nepobírala ani přídavek na dítě a když jsem před dvěmi lety byla na ÚP, tak mi tu práci nutili vykonávat zadarmo:-((( Roky platím daně, a když se jednou v životě dostanu na ÚP, tak mě chtěli potrestat za to, že můj bývalý zaměstnavatel krachnul a já tak přišla o práci:-((( Já bych ty cesty klidně zametala, ale ne zadarmo.

Takže platí jim za to?

Nejlepší odpověď
dejavu

Ve volném čase pomáhám jako dobrovolník v útulku. Tam se tzv. vépépáci hojně vyskytovali dřív, pak asi dva roky to nebylo možné, ale letos opět od úradu lidi na VPP chodí. Jsou to lidi, kteří mají zájem. Pokud tam přijde někdo z donucení a nedělá, tak se mu ty hodiny nenapíší a úřad ho opět stáhne.
Doplňuji:
Ne, neplatí se jim to, je to forma trestu, kt. mají třeba za řízení v opilosti. Nemyslím, že by se to mělo platit i nezaměstnaným. Pobírají dávky v nezaměstnanosti a ty by si nějak měli zasloužit, navíc po určité době vymizí pracovní návyky a lidi se už do práce nechtějí vracet, takže cokoliv, co je nutí k tomu pracovat, někam muset přijet atd., je pro ně dobré.

Další odpovědi
Agneta

Nevím jestli teď nebudu míchat jabka s hruškama…ale pokud někdo pobírá dávky, tak může být zaměstnán obcí na těchto pracích-zadarmo.
To pochází z EU…a nevím, jak se to leckterému Cikánovi bude líbit
Ono není tolik práce, a tak to ÚP bude aplikovat jen jako sankce – když třeba ten nezaměstnaný nepřinese potvrzení, nebo prošvihne lhůtu:DDD

marci1

ÚP může nezaměstnaným nabídnout „Veřejně prospěšné práce“ ( je vlastně místo dříve „Veřejné služby“ – placené, kterou ÚS zrušil ). Soud může pachatelům nařídit „Trest obecně prospěšných prací.“