lovelymiss

Jak je to s podporou v nezaměstnanosti?

Od 1.12 2015 do 31.3.2016 jsem pracovala na DPP. Bohužel, zaměstnavatel nezaplatil sociální pojištění. Rozdělil výplatu papírově na několik odměn po dvou tisících a bylo mi řečeno, že to platit nemusí, ač výdělky byly měsíčně 9700kč. v lednu od půlky zhruba jsem měla i živnost na OSVČ, protože to zaměstnavatel v tomto období po mě požadoval , ale koncem ledna jsem ji ukončila s tím, že už ji mít nemusím, že si to zjistil. za sebe jsem tedy musela zaplatit OSVČ za celý leden sociální. Je jedno, jestli jste OSVČ jeden den, musíte si zaplatit vždy pojištění.
Od 1.4 . 2016 do února 2017 jsem přešla na trvalý zaměstnanecký poměr a zaměstnavatel platit sociální i zdravotní, jak měl. Bohužel mi ale na UP oznámili, že nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. protože ačkoliv jsem pracovala od prosince 2015 do února 2017, nesplnila jsem platbu sociálního, mám prý jen 11 měsíců a 14 dní OSVČ. Argumentovala jsem, že jsem si leden platila celý, ale DPP prý není uznalá pro podporu. Je to pravda? Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Přijde mi to jako silné kafe, od prosince 2015 v práci a nemám podporu :-/

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ano, DPP nezakládá platbu pojistného SP a tudíž nelze uplatit jako dobu zaměstnání.
A jen takový malý detail: Kdo za tebe hradil zdravotní pojištění? Bohužel to se též neplatí, ale v tom případě jsi povinna jej platit ty sama.
Jinak podpora v nezaměstnanosti je vyplácena tomu, kdo má odpracováno-příjem, který zakládá platbu soc. pojištění po dobu 12 měsíců v období 2 roky před žádostí o podporu.

Další odpovědi
ivzez

Dohodu/y jste se zaměstnavatelem uzavřela dobrovolně,
nesvádějte na něj, že za Vás neodvedl sociální pojištění.

Z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně se neodvádí. Je jedno,
kolik DPP jste měla sjednaných → pokud byl součet odměn nižší
než 10.001, nebyl zaměstnavatel nic odvádět.

POZOR!
Dohody jste se zaměstnavatelem sjednávala Vy,
pokud jste s rozdělením nesouhlasila, měla jste si
sjednat něco jiného.

Navíc nepředpokládám, že šlo o jednu činnost, obvykle
se několik dohod sjednává na různé druhy práce.

Pochybný je i Váš přístup k SVČ → k žádnému
zaměstnání není potřebné živnostenské oprávnění!
Jestli po Vás zaměstnavatel oprávnění vyžadoval,
šlo pravděpodobně o Švarc systém. (Za ten hrozí pokuta i Vám.)

Pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je nutné získat prací nebo
SVČ minimálně 12 měsíců důchodového pojištění v předchozích dvou letech.

Vy jste sice pojistné zaplatila za celý měsíc, OSVČ
jste však nebyla od 1. ledna, ale až od ± poloviny, …

Doporučuji důkladně se seznámit se zákoníkem práce,
budete jej potřebovat po celý svůj profesní život.

A pro případ, že by po Vás některý zaměstnavatel zase
vyžadoval živnostenské oprávnění, doporučím se seznámit
se živnostenským zákonem a s tím, co je Švarc systém.

ÚP má pravdu, pro přiznání podpory v nezaměstnanosti
jste nesplnila podmínky.

[A pozor! Příště se nenechte nachytat na Švarc systém!]

Drap

Věř tomu, že UP bude mít pravdu.

lovelymiss

Zdravotní je v pořádku, to zaplatili, ale sociální ne. Navíc jsem byla členem statutáru a sdružení , čili to je taky v klidu. 12 měsíců ale je zaplacených- leden OSVĆ, 11 měsíců zaměstnavatel.