pepe88

Jak je to s pivem po treninku?

Do tuku nebo do svalu jako zasobní cukr glykogen?

Nejlepší odpověď
Andělé

Vliv alkoholu na metabolismus glukosy- energii z alkoholu se tělo snaží zpracovat dříve, tudíž tato energie nahrazuje energii přijatou z jídla, což může vést ke zhoršení regenerace. Mohlo by se zdát, že to nevadí, že tělo využije energii z alkoholu a energii z jídla tak bez problémů nahradí. Jenže energie z alkoholu je takzvaně prázdná, tělo ji nevyužije pro doplnění zásob glykogenu ve svalech a játrech, přesto ji musí použít a zpracovat. Tím se zpomalí metabolismus jiných látek a případná další energie přijatá z jídla se tak ukládá do tuků, protože tělo pro ni, kvůli přebytku energie z alkoholu, nemá jiné využití. Alkohol je navíc jednou z nejkaloričtějších látek – hned po tuku.
Traduje, se že pivo je dobrým iontovým nápojem a tudíž není špatné si po tréninku na jedno či dvě do nedaleké hospůdky zajít. Jenže pivo, ať už budeme spekulovat nad tím, zda obsahuje spoustu minerálů, vitamínů a energie, má jednu zásadní nevýhodu. A tou je alkohol. Alkohol dehydratuje. Tím je vyvráceno jakékoli tvrzení, že pivo je dobrý iontový nápoj. Bezprostřední konzumací piva, nebo jiných alkoholických nápojů po tréninku tekutiny nedoplníme, ale naopak dehydrataci, která vznikla při tréninku ještě více prohloubíme. Výzkumy ukázaly, že jedinci, kteří pili nápoje se 4 % obsahu alkoholu (což odpovídá přibližně 12˚ pivu) byli po zotavovací fázi stále dehydratováni, i přestože vypili 1,5 násobek objemu deficitu tekutin.
Obecně se nevyplatí po tréninku jakýkoliv alkohol pít. Je to jed, který tělo intoxikuje, začne soustředit všechny své síly na rychlé odbourání alkoholu a tím zpomalí regeneraci po tréninku. Dehydratuje a narušuje kvalitní spánek k hodnotnému zotavení.
🙂

Zdroj: http://www.flor­balovytrener.cz/al­kohol/

Další odpovědi
Kepler

Hlavní je po tréninku nahradit úbytek tekutin. Glykogen se tvoří až v těle a bývá jako zásobní sacharid uložen ve svalech a játrech. Doplnit jeho zásoby je možné jakoukoliv potravou nebo nápoji obsahující sacharidy. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Glykogen
Takže proč ne pivo?

dubraro

Když jsem se ještě naivně domníval, že cvičení bude něco platné, říkal mi trenér, že pivo je zejména iontový nápoj, je vhodné si jej dát asi 1/2 hodiny po tréninku.

Michálek1245

Pivo na chuť je určitě fajn. Taky se občas odměním, hlavně tedy po kardiu, kdy jsem fakt žíznivý. Jinak ale teda preferuji spíše ochranné nápoje a ionťáky od https://www.me­diskont.cz/ochran­ne-napoje/ které jsou za mě výživnější a na regeneraci mají o dost větší vliv než klasické pivo. Přeci jenom se jedná o alkoholický nápoj, tak je potřeba k tomu tak přistupovat. Hlavně opatrně! :)

Kepler

Andělé: ve tvém, jinak hodnotném příspěvku, je pár nepřesností. Pivo zdaleka není jedna z nejkaloričtějších látek, kalorie se počítají na 100 g. Oproti tuku VŠECHNY živiny (bílkoviny, sacharidy), mají kalorickou vydatnost přibližně poloviční. Alkohol je na tom sice o dost líp, al vzhledem k jeho obsahu v pivě je jeho přínos nevýznamný. 4% mívá už běžné desetistupňové pivo, ne dvanáctka. Přesto je lze alkohol se svým vlivem na dehydrataci zanedbat. I kdybychom vypotili 1 litr potu, na vyrovnání deficitu vody stačí 3 piva.

Andělé

Kepler: děkuji za upozornění.
V článku se píše, že alkohol, ne pivo, je jednou z nejkaloričtějších látek. Máte ale pravdu, pivo není nejkaloričtější a v porovnání s jinými alkoholickými nápoji má méně kalorií, liší se i množstvím sladu a stupněm. V tomto článku se píše, že destiláty a likéry jsou z alkoholu nejkaloričtější :https://www.al­koholium.cz/ka­loricka-hodnota-alkoholickych-napoju-destilaty/
Může za to právě vysoký obsah alkoholu, který se pohybuje kolem 40%. Důvod je prostý. Jediný gram alkoholu totiž obsahuje celých 7 kcal. Pro srovnání gram tuku obsahuje 9 kcal, gram bílkovin i gram cukru pak obsahují shodně kolem 4 kcal.

Dále má naše tělo po alkoholu tendenci k hypoglykemii, tedy poklesu koncentrace krevního cukru (glukózy) v krvi, konzumujeme-li alkoholické nápoje nalačno nebo po sportovním výkonu:
http://relax.li­dovky.cz/zepta­li-jsme-se-vedcu-proc-vlastne-alkohol-skodi-f6c-/veda.aspx?c=A150225­_110733_ln_ve­da_ape&setver=tou­ch

Co se týče dehydratace:
Dehydratace je způsobena močopudným (diuretickým) působením alkoholu. Současně jsou také potlačovány přirozené tělesné vazopresiny (hormony řídící hospodaření organismu s vodou). Toto způsobí, že tělo ztrácí více vody než za normálních okolností.
https://www.cba­net.cz/cba_kon­zumace

Dalším významným faktorem je vliv alkoholu na hormonální soustavu člověka. Alkohol blokuje účinek antidiuretického hormonu (ADH), který je produkován v lidském mozku. Antidiuretický hormon působí v ledvinách a brání nadměrné ztrátě tekutin. Jeho vyřazení pak způsobí dehydrataci a to bez ohledu na to, jak velké množství alkoholických nápojů vypijete. Zajímalo vás, proč po vypití několika piv musíte často na záchod? Tohle je odpověď. Ze stejného důvodu může člověk vypít třeba 10 piv (5 litrů tekutiny) a přesto bude další ráno trpět dehydratací.
http://www.ste­fajir.cz/?q=ko­covina

Aby byl trénink skutečně efektivní a neztratil význam, chtěla jsem tazateli článkem obecně říci, že pití piva po tréninku je nevhodné.
http://www.ste­fajir.cz/?q=ko­covina

Osobně mám pivo ráda, v létě si ho v hospůdkách dávám, kord po túrách apod. Jsem milovnice sportu a pravidelného cvičení, ale i byť tak oblíbená, dobrá,zlaťavoučká tekutá pochoutka nestojí po té námaze za to.
🙂

Andělé

Ještě malá poznámka: po tréninku je nutné doplnit sacharidy a i když je pivo obsahuje, je to právě alkohol, který má tendenci k hypoglykemii, tudíž je po tréninku skutečně nevhodný.

I když není pivo nejkaloričtěj­ší,patří z hlediska cukru mezi nápoje s nejvyšší cukernatostí (pomineme-li sladké likéry a různé šálky čokolády)
Pivo má ještě vyšší glykemický index (GI), než má čistá glukóza, která byla vybrána za základ měření GI! Pivo má GI až 120!
Obsah cukru v pivě je vysoký! Pivo má až 28 g cukru na jeden litr.
🙂

Kepler

Souhlasím!

Andělé

🙂

Andělé

Tak jsem se o něm rozepsala, až jsem na něj dostala chuť.:-) Dnes jsem zrovna doma, venku teplo, trénink jsem dnes neměla, tak co mi brání? …:-)