Kelt

Jak je to s mluvením pravdy a odsouzením lhářů?

U každého soudu je svědek povinen mluvit pravdu a když nebude mluvit pravdu, tak mu hrozí trest. Bývalá vládnoucí garnitura zamlčovala skutečnost, lhala lidem a nutila lidi lhát o historii, o lidech a pod. Však to znáte. Proč není tato lež a ti lháři potrestaní? Koneckonců i dnes mnozí lidé nemluví pravdu a to veřejně. Pokud má pravda a láska zvítězit nad lží a nenávistí, toto by bylo asi vítězství. Ale i když se o tom mluví, mám pocit, že si to přeje velmi málo lidí. Co vy na to? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Ono to nebude tak snadné. Kdo podá trestní oznámení a odsoudí třeba média, která lžou každý den. Stačí si jen pustit zprávy.

Další odpovědi
zjentek

Tak třeba namátkou Milouš Jakeš si co do průměru životnosti láme rekordy a pohodička. A to vše prosím SVOBODNĚ. A pak že tato země není pro starý… Upřímně se mně to také nelíbí a nezmohu nic.

Kepler

Vládnoucí garnitura si svou pravdu tvoří sama. Když někdo jiný lže, podvádí, šíří poplašné zprávy apod., může být za to trestně stíhán. Tak už to ve světě chodí.

anonym

Tohle je zajímavý fenomén, kterému podle mě stále chybí jasnější vysvětlení. Děti učíme, že lhát se nemá a postupně se učí, jaké to bylo před 30, 40 lety. Ten morální aspekt, že lidem vědomě lhali a mazali med kolem pusy, je neskutečně důležitý, ale ne právně vymahatelný. I když by tehdejší garnitura měla nést právní i morální odpovědnost. Proč to tolerujeme a proč tyto lidi stále tlačíme do vrcholných funkcí?

Možná, že některým lidem imponuje, že někdo i přes nefér hru si umí prosadit rázně svou a umí sehrát hru alfasamce. Tady pak funguje ono ,,no, sice není tak čistej, ale aspoň je schopnej", to nejsou názory hrstky lidí. Jak pak tedy v této společnosti volat po pravdě a morálce, když např. v politice vlastně není tak poptávaná? Souhlasím s tím, že pokud vysoce postavený člověk vědomě lže a manipuluje, měl by vyvodit důsledky a rezignovat. Ale to se nestane, protože tu není takový tlak.

A co pak říkat dětem? Ony si pak mohou myslet, že být čestný a slušný se nevyplácí, protože tito lidé hrajou druhé housle. O to víc se snažme hledat pravdu a nesmiřivovat se se lží, protože ta bývá často mocnější. Politici, kteří se pravdě budou vysmívat, ti tu budou vždycky, ale pokud za nimi půjde méně lidí, je to signál, že společnost nerezignovala.

Ametyst

Vlády nechtějí informované a chytré voliče, tak zapojily masmedia. Evropská komise bude oficiálně uplácet novináře dotacemi, aby vyráběli fake news. Oficiálně to nazývají Boj proti manipulacim a fake news. Budou čtenářům a posluchačům vštěpovat svou jedinou pravdu, a ti to musí přijmout bez výhrad jako svátost oltářní.