dust8

Jak je to s informacemi pro horolezce na Everest, když Nepál vydal už 381 povolenek a pod vrcholem se tvoří fronty?

Ten kdo dostane povolenku je i informován o stavu počtu lezců, kteří tam nahoru lezou a mají v tom nějaký systém kdy kdo poleze nebo co? Vypadá to, že si každý leze kdy chce!

Zde čtu ze zdroje, že:

Horolezec se bál fronty pod vrcholem Everestu. Dolů se již živý nevrátil

Čtyřiačtyřicetiletý Brit Robin Haynes Fisher je zatím poslední v řadě obětí, kterým se letos stalo osudným přání stanout na vrcholu nejvyšší hory světa. Fisher se přitom pouhých několik dní před svou smrtí podělil na sociální síti Instagram o své obavy z front, které se tvoří pod vrcholem Mount Everestu, a doufal, že se jim vyhne. Jeho pokus však stejně dopadl tragicky.

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/svet/5058­44-horolezec-se-bal-fronty-pod-vrcholem-everestu-dolu-se-jiz-zivy-nevratil.html

Odpovědi
Edison

Proč by měli ostatní informováni? Je na to systém, i když asi ne moc dobrý, ale je známý pro ty, co se o to zajímaj. Problém není vylézt nahoru, ale dostat se dolů. A to se taky stalo.

Kepler

Zřejmě je to dobrý zdroj příjmu pro Nepál a šerpy, takže je to až tak moc netíží. Horolezci s frontami počítají a na místě si aspoň přičítají k dobru delší dobu pro aklimatizaci. Pod tou horou je už takový bordel, že to připomíná smetiště. Prázdné kyslíkové lahve, nevyužitý materiál atd. Občas se pořádají uklízecí akce, ale nestačí to. Občas hora vydá i mrtvolu.

zjentek

Info neinfo, vypadá, že pán byl slabší kus a tak příroda selektovala. Lezení je dnes konzum, stejně jako hokej, jedení without hlad… A tak do nekonečna. Kdo nechápe, si užívá.

Drap

Neni nikým informován. Dost často se ani nedozví, kolikátou povolenku v pořadí dostal.

dust8

Edison: Kolik cest vede nahoru a kolik dolů? Nebo jsou společné cesty či možná je jen jedna cesta nahoru? (myšleno – bezpečná cesta)

Edison

Je jen jedna. Ne bezpečná, ale nejméně nebezpečná. A ta jedna právě v zóně smrti. Problém nastal s frontou v zóně smrti směrem nahoru a ti vyfluslí, co se právě vraceli, se právě v zóně smrti nedostali včas dolů.

zjentek

Sorry, že se vtěrknu, ale… Bezpečná cesta není, ani když jdeš s košem!

Kepler

Cest výstupů a jejich variant je mnoho. Pro sestup se musí volit návrat do nejvyššího základního tábora, pokud možno nejméně náročný. Stále se zkouší nové, čím dál obtížnější výstupové cesty. Podle toho to pak dopadá.