VinieSilva

Jak je to s dědictvím?

Dobrý den,
chci se zeptat na zapeklitou situaci.
Po smrti dědečka babička zdědila dům, který následně darovací smlouvou přepsala na jejího syna. To, že toho teď lituje je věc druhá. V domě má právo dožití. Při poslední konverzaci spolu se zmínila, že by ráda sepsala závěť, kde všechen její majetek, který je v domě nechala mě a mé sestře. Nastává otázka. To, co je v domě, který teď patří strýci, je stále majetkem babičky, nebo strýce?
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Dochy

Obvykle pokud je darován dům, jde jen o ten dům. Movité věci jsou zvlášť. (většina zařízení bytu/domu se pak bere jako jeho součást, třeba kuch. linka apod.)

Další odpovědi
Drap

To co neni pevně spojeno se stavbou, zůstává nadále babičce. V případě jejího úmrtí to můžete zdědit. Je nutno však počítat s tím, že po jejím úmrtí bude majitel domu chtít vše hned vystěhovat.

Emefej

Babička darovala nemovitost, movité věci jsou její.

mosoj

Tak já nevím. Po smrti dědečka bylo dědické řízení, které bylo nějak vypořádáno. Do dědictví ( až na vyjímky) patřily i všechny věci v domě. Pokud tento majetek nebyl do dědického řízení přihlášen, tak vlastně jako by neexistoval a je majetkem majitele domu. Je možné že to bylo jinak, ale to zde nikdo nemůže vědět.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Mosoji „Pokud tento majetek nebyl do dědického řízení přihlášen, tak vlastně jako by neexistoval a je majetkem majitele domu…“
Tak tohle snad ne. Majetek má nějakého majitele. Spoustu majetku je možné převést jen tak. Rodiče děcku darují kolo a nepíší kvůli tomu žádnou smlouvu. To kolo se nestane majetkem majitele domu v okamžiku kdy se dítě přestěhuje do nájmu.

Stejně tak se obvykle v dědictví neřeší drobné věci z vybavení domácnosti. Pokud se dobře pamatuju, řešil se automobil, řešila se motorka, ale už nikdo neřešil kola, skříně, oblečení, TV, rádio… zkrátka věci běžného užívání, běžného vybavení bytu a relativně zanedbatelné hodnoty. Asi podobně jako ve firmě – nějaký majetek je evidován a v účetnictví třeba pomalu odpisován, jiný majetek je vydán zaměstnanci a dál o něm firma „neví“. Sice je to ofic. majetek firmy, ale nikdo jej neřeší (např. klávesnice, myši,…)

VinieSilva

Já Vám všem děkuji. Ono na tyhle veci se myslet nesmí, chci aby babička byla mezi nami co nejdele, ale už tak jí mrzí, že ten barák mu darovala vzhledem k tomu, jaký ted jevi, tedy spise nejevi, zajem o ni, i kdyz je nemocna ted s nohou. Tak aby hladovec nedostal vse.