Tonie

Jak je to s cestováním do chorvatska bez rodičů?

No, je to tak, že jsem si s mou sestrou naplánovala, že by jsme jeli do chorvatska. Mé sestře je devatenáct, mě je patnáct. Našli jsme si autobus, který by nás svezl a levný hostel ve Splitu. Zatím jsme ale ještě nic nerezervovali.
Chtěli by jsme s sebou totiž vzít ještě i jednoho kluka. Je mu šestnáct.
A teď si nevím rady, jak to je.
Stačí mě i tomu klukovi vzít si pas, občanku? Nebo oba potřebujeme nějaké svolení že nás má v péči moje plnoletá sestra?
Doplňuji:
Já právě našla na internetu tohle, tak nevím..

http://www.etra­vel.cz/novinky/4-cestovani-nezletilych-do-chorvatska

Nejlepší odpověď
chudst

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-jet-do-anglie-osoba-mladsi-18-let-bez-rodicu-jen-s-pritelem-a-pasem

Dle teto polozene otazky a odpovedi vyplyva, ze muze – a staci pas a obcanka. Plna moc sestre ze neni potreba, vi-li o tom rodice a souhlasi (coz ve vasem pripade predpokladam, ze ano).

Ale zajimalo by mne, jestli je potreba podepsat neco od rodicu, kdyzby s vami jela cizi osoba (ne vase sestra, ale vase o tri roky starsi kamaradka) – na skole vzdy nasi museli podepisovat papir s tim, ze souhlasi, abych jel nekam na delsi vylet. Nevim, jestli se tim jen jistila skola, nebo jestli je to ze zakona – byl bych rad, kdyzby na to nekdo odpovedel.

Další odpovědi
Michal Kole

Raději bych nějaký papír měl, soudně přeložený do úředních jazyků zemí, kterými budete projíždět a notářky ověřený podpis rodičů.

Nějaký klikihák může udělat každý a celník nemá jistotu, že to skutečně podepsal rodič.

Pak by jste museli trávit několik dní v cele předběžného zadržení a čekat než si pro Vás přijedou rodiče.