Avatar uživatele
Kepler

Jak je možné, že se hovězí maso při staření nezkazí?

V jednom kulinářském pořadu bylo řečeno, že staření může trvat i 60 dní při teplotách těsně na nulou. Maso je pak mnohem kvalitnější.

https://pixaba­y.com/photos/me­at-roast-beef-beef-delicious-3873890/

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? marci1, aliendrone, EKSOT123 před 1391 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Staření může trvat klidně i dýl, otázkou je, jestli to má pak ještě opravdu smysl.

Nejde jen o to, mít teplotu kolem 1°C, musej se dodržet i další podmínky, zejména kontrolovaná vlhkost a maso se nesmí kontaminovat ještě před stařením.
Nedoporučuju to dělat ve vaší primární lednici – to maso je cejtit a neustálý otevírání není vhodný.

Podniky zaměřený na staření maj obrovský lednice, v podstatě haly, kde se udržuje stálá teplota, vlhkost, kontroluje se proudění vzduchu. Mívaj tam velký množství velkejch solnejch bloků.

Ale dá se to provýst i doma v obyčejný lednici. Buď se solí nebo pomocí speciálních pytlů, který propouštěj vlkost ven, ale dovnitř žádnou nepustěj.
V USA jsou dostupný UMAi dry bags, u nás se daj sehnat od značky 55Grad, pak jsem zaznamenal ještě jednu značku, ale tu si teď nevybavuju.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Pokud je stálá teplota bez výkyvů a popřípadě stálá obměna vzduchu, nastává v mase proces zrání a maso se nekazí. Platí to nejen u hovězího masa. U nás nejsou vhodné podmínky, ale na britských ostrovech se takto nechává zrát třeba skopové i delší dobu. Nechávají tam zrát v kůži. Zvíře se zabije, odkrví a vyndají vnitřnosti. Takovýmto zráním neztrácí maso nic na kvalitě, ba naopak stává se jemnějším a chuťově lepším. Argentinské hovězí které je u nás vyhledávano, zraje cestou lodí, kde vysí v půlkách., právě v teplotách cca 4 stupně celsia. Dost často se uvádí že je kvalitní a chuťově dobré díky stravě dobytka. I když strava má samozřejmě také vliv na výslednou chuť, tak hlavní přidanou hodnotou je to zrání.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Klidně i přes 80 dní Keplere. Chceš honit mlsnou hned po ránu? Jo??
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=yXzH8R-yQ0k
To jsem ale svině z jeskyně, doufám že slintáš jak při akutní slintavce, muehehe! ;) :)

Tohle je ale na mě moc komplikejšn na dlouhé lokty (OMG – 3 měsíce), já ještě tak https://www.y­outube.com/wat­ch?v=01fH4U6k29E , to se ještě dá, když máš čas a především chuť se s tím babrat. Výsledek za to stojí, ale s mírnými úpravami, podle receptu to vyjde takové dost jemné, spíš holčičí chuť, musíš přiostřit (přidat chilli, trochu hoř. semínka a místo suš. česneku normální nakrájený na plátky – neboj, nezkazí se to) A těch 14 dní je akorát, deset by asi bylo málo, nwm, to jsem nezkoušel, já to sušil dokonce 16 dní – taky jsem na to zapomněl! Zato sežraný to bylo za 2 dny a to jsem ještě děsně lakomil, prakticky jen ždibec jsem rozdal „na ukázku/ochutnání“, jinak všechno ONLY FOR ME!) ;) :)

Dostals HLAD? Řekni – máš mě rád? ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Tohle dostalo ocenění Dotaz+, no to mě podrž.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

alien: vůbec tě nemám rád, i když se stařením masa máš své zkušenosti Akorát na to nepotřebuješ žádné pičučinky, prostě člověka čímsi zachlístáš ke stěně tunelu. Ale neboj, už první mořeplavci si brali na palubu živé alieny, prasata, drůbež a tak. 🙂

před 1390 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Astaroth: znamená to znemožnit přístup bakteriím? Jak?

před 1391 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek