Fyzik amatér

Jak je možné že ptáci nejsou zabiti?

Jak si tedy vysvětlím, že ptáci si klidně a docela bezstarostně sedají na dráty, jak to můžeme často vidět i ve městě?

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Tělo ptáka sedícího na drátu elektrického vedení je vlastně jakousi vedlejší větví tohoto vedení, jejíž odpor je ve srovnání s druhou větví (krátkým úsekem drátu mezi nohama ptáka) neobyčejně velký. Proto je intenzita proudu v těle ptáka nepatrná a nemůže mu uškodit. Kdyby se však pták sedící na drátě dotkl křídlem, ocasem nebo zobákem sloupu, nebo se jakýmkoli způsobem spojil se zemí, byl by okamžitě usmrcen proudem, který by prošel do země jeho tělem. To také můžeme občas pozorovat.

Ptáci mívají ve zvyku usadit se na konsolu vedení vysokého napětí a čistit si zobák o nabitý drát. Protože konzola není od země izolována, končí takový dotyk s vodicím drátem nevyhnutelně smrtí. Protože síť dálkových vedení o vysokém napětí v naší zemi neustále roste, je zapotřebí starat se o to, aby ptáci užiteční zemědělství a lesnímu hospodářství byli před tímto nebezpečím chráněni.

Další odpovědi
M-Rock

Není spojen se zemí, tudíž kdyby ses zavěsil za drát jendou rukou a visel, nic ti to neudělá pokud se nedotkneš země nebo sloupu či něčeho co je se zemí spojeno. Myslím že kdyby ses hytnul oběma tak tě to zabije ale to nevim jistě.