Kepler

Jak je možné, že po tornádech v USA je zpravidla tolik mrtvých?

Funguje tam protitornádový výstražný systém, lidé by měli mít dost času se schovat. Sklepy, podzemní úkryty atd. Přesto si obyvatelé dále stavějí chatrné dřevěné domy, které tornádo rozfofruje po celém městě. Ty zděné zůstávají stát.

Nejlepší odpověď
elkon

Záleží na oblasti. Zatímco u nás jsme zvyklí na festovní stavby, v Americe mají často domy jako z papíru, kde není kam se schovat. Tyhle stavby odnese tornádo jako nic. Při tom mohou přijít k úhoně i obyvatelé.

Další odpovědi
Viktorie II.

Dostat takovým letícím trámkem po kebuli, tak je člověk na onom světě, zatím co cihla ti spadne na palec u nohy a můžeš se bolestí posrat.

Drap

Schovat se dost často nemají kam a většina staveb je udělána stejným způsobem jak naši předkoé stavěly kolny a podobná zařízení.

Pepa25

Nesouhlasím s otázkou – to zpravidla nesedí. Počty mrtvých v USA kvůli tornádům v jednotlivých letech 2012 – 2021: 69 – 55 – 47 – 36 – 18 – 35 – 10 – 42 – 78 – 109+
Tzn. letošní rok bude výjimečný v počtu obětí. Poslední takto špatný rok byl 2011, což byl nejhorší rok v dějiných USA – spolu s EF5 tornádem https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/2011_Joplin_tor­nado Prostě je to tak, že jednou za čas přijdou výjimečně silná tornáda nebo zasáhnou „na špatném místě“, kde je více lidí, kteří se neshihnouo schovat …

aliendrone

No mně to nepřijde nijak zvláštní. Je jich jak švábů, takže nevyhnutelně musí být nějaké oběti. Lidé jsou prostě lidé, stejně tak se můžeš divit počtu úmrtí způsobeným el. proudem. Každý ví, že „vrtat se v tom je nebezpečné“ a PŘESTO se najdou degeši, kteří lezou na sloupy VVN nebo opravují doma spotřebiče/rozvody pod napětím atd. :)

Obvykle v tom má povětšinou prsty lenost/pohodlnost a nezodpovědnost. Vyložená „blbost“ coby příčina (situace kdy dotyčný si není vědom rizika, popř. je nad jeho chápání) je spíše vzácnější, než zprvu uvedené. Tak to prostě chodí nejen s tornády a s elektřinou, ale obecně se vším. ;) :)

Dochy

Tak:

  1. jde o oblast, kde tornáda vznikají poměrně pravidelně. Ne jako u nás, kdy tornádo s potenciálem něco zničit, vznikne jednou za deset let. U nich vznikají každý rok a o hodně silnější a vzhledem k podmínkám u nich také déle vydrží.
  2. Ani ty zděné domy to často nevydrží
  3. Mají jinou kulturu, nevisí na svých domech tak jako my, kdy se dům opečovává po generace a prodává víceméne vyjímečně.
  4. V těch nejrizikovějších oblastech je podnebí takové, že většinou se tam dá přežít ve stanu. Nepotřebují ochranu před sněhem a mrazem. Podle toho i staví domy.