Anonym*

Jak je možné, že má přítel dvě rodná čísla?

Zdravím. Měla bych otázku ohledně rodného čísla mého přítele. Je to Slovák, v ČR žije už přes tři roky. Jelikož tu ale není ještě pět let, tak má stále slovenský občanský průkaz. A teď k věci. Má tady přechodný pobyt, a v průběhu těch tří let si tady udělal řidičský průkaz. Na občanským průkaze v rodném čísle má za lomítkem čtyři čísla. Ta jsou ale odlišná od čísel na řidičským průkaze a na tom přechodném pobytu (pouze za tím lomítkem, ten začátek je stejný) Řidičský průkaz má samozřejmě český. Na cizinecké policii mu bylo řečeno, že to rodný číslo na řidičském průkaze a na přechodném pobytu je JEHO ČESKÉ RODNÉ ČÍSLO.
Na magistrátu řekli zase, že se musela stát chyba někde, kde se dělal přechodný pobyt, a oni to na řidičský průkaz pouze opsali, z toho přechodného pobytu. (To mi přijde HLOUPÉ, protože by to měli opisovat snad z občanky, ne?)
Je tady prosím někdo, kdo se trošku vyzná v tomto oboru? Nebo má někoho známého, kdo se vyzná? Jsme totiž celkem zmatení, když všude říkají něco jinýho. Moc prosím o radu, děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem toto

„MV ČR vydá cizinci zároveň s potvrzením automaticky také rodné číslo; kromě cizinců, kterým bylo již rodné číslo přiděleno (včetně občanů Slovenské republiky narozených do roku 1993).“

https://www.mvcr­.cz/clanek/prechod­ny-pobyt.aspx

Kamarád může mít dvě rodná čísla – slovenské i české. Záleží na roku narození.

1. Pokud se narodil po 1. 1. 1993 , získá dvě rodná čísla – české i slovenské, má-li souhlas k přechodném u pobytu delší než …

Od vzniku ČR a SR se tedy přidělují v každé republice zvlášť r. č., protože by se mohlo stát, že pořadové číslo za lomítkem v SR i v ČR je stejné.

Pokud se narodil do 31. 12. 1992 – tedy v Československu, r. č. se přidělovala z jedné číselné řady v celé republice., takže stačí jen jedno.

Pokud je přítel narozený po 1. 1. 1993 musí požádat o české rodné číslo kvůli identifikaci.

https://is-stag.zcu.cz/za­kaznici/rodna_cis­la_sims.html

Další odpovědi
Edison

Tak jsi dostala informace. Po nás chceš co? Nikdo z nás ti víc neřekne.

autacek

Ano, je to možné, rodné číslo je sice jen jedno, ale úřady mu mohly přidělit historicky i „pracovní“ rodná čísla pro určité účely, setkal jsem se s tím vícekrát.

A jak zde již padlo, české rodné číslo je od rozdělení nezávislé na slovenském rodném čísle.

Pravděpodobně se v minulosti mohla stát zcela prozaická věc, kdy při vystavení řidičáku bylo uvedeno slovenské rodné číslo, neb české úřady v tédobě neměly o existenci českého rodného čísla ponětí, neb neexistovalo a tak vycházely ze slovenského dokladu totožnosti.

Tw!st

Edison: Když neznáš odpověď na otázku, neznamená to že musíš odpovídat.

Edison

A kde jsi vzal, že neznám odpověď? Jen mi nepřijde nutné opakovat, co již bylo řečeno.

Pepa25

To neřešte. Holt každý jsme jiný. Pokud Edisonovi nevadí, jakou tu má díky svým arogantním odpovědím pověst, proč by to mělo vadit nám, že? 😉

Edison

Co je arogantního na mé odpovědi a doplňujícímu dotazu? Jako nezlob se na mě, ale pokud dostane na ouřadě nějaké odpovědi, proč se ptá znova tady? Prostě mi to přijde jako nesmysl.