autacek

Jak je možné, že hypersexualita porucha a nemoc je, ale homosexualita porucha a nemoc není?

Dovedete to logicky vysvětlit?

Nejlepší odpověď
Smackdown

Já bych ti na to rychle odpověděl,ale hodně rychle by mojí odpověď zlikvidovali.

Další odpovědi
annas

Pohled odborníků.

1. Hypersexualita

"Odborníci řeší, že je potřeba najít a shodnout se na diagnostice tohoto problému, která nebude pejorativní ani odsuzující, ale bude brána jako „psychosexuální behaviorální problém“.
https://zdravi­.euro.cz/denni-zpravy/ze-zahranici/je-hypersexualita-skutecny-problem-ci-jen-vymluva-485975
-
"Hypersexualitu, tedy velkou potřebu sexu, můžeme označit za dysfunkci v momentě, kdy narušuje partnerský nebo sociální život jedince. Z toho jasně vyplývá, že je to velice relativní definice, protože pro někoho je normální mít sex pětkrát denně a nijak to jeho sociální život nenarušuje, zatímco někdo jiný s tím může mít vážný problém.

Když člověk se zvýšenou potřebou sexu například pracuje doma jako programátor, má neomezený přístup k pornografii na internetu a může masturbovat, kdykoli má potřebu. Nebo si umím představit, že se potkají dva takoví, kteří to mají podobně, a vyhoví si navzájem,“ vysvětluje sexuolog Petr Weiss."

Více na: https://www.da­ma.cz/clanek/za­visla-na-sexu-kdy-je-hypersexualita-vychylka-od-prumeru-a-kdy-uz-skodi

2. Homosexualita byla od ledna 1993 vyjmuta se seznamu nemocí WHO.

Proč není homosexualita v seznamu duševních chorob?
"Zdravotní porucha by musela být spojována buď se subjektivní tísní – bolestí – anebo s celkovým znehodnocením sociální funkce,“ vysvětlil Spitzer v listu The Washington Post v době odborné debaty společenství psychiatrů o homosexualitě.
https://echo2­4.cz/a/imDx2/zem­rel-muz-diky-nemuz-neni-homosexualita-nemoci

Nemoc se dá lečí, homosexualita nikoliv., aniž by nevznikly určité problémy. Také většina jedinců se s se svým vztahem, oba jsou uspokojeni.

"Vzhledem ke skutečnosti, že homosexuální člověk je schopen žít stejně hodnotný život jako i ostatní lidé a že homosexualita není něčím, co by mohlo pro ostatní členy společnosti představovat nebezpečí nebo omezení svobody, je třeba zmínit, že homosexualita je součástí přírody od doby oddělení živočišných druhů do dvou pohlaví z původních hermafroditních dru­hů.

Uznáním a zrovnoprávněním této formy sexuality nehrozí zhroucení společnosti a degradace statutu rodiny, ale jen ještě větší rozšíření a pochopení pojmu normalita."

http://www.004­.cz/proc-to-neni-nemoc

led

Je toho ešte veľa medzi Zemou a Nebom, čo Človek nepozná.
Najčastejšie budete tu čítať odsudzovacie výroky, možno s odvolaním sa na sexuológov, moralistov, cirkev a mnohých iných, ktorí radi prejavia svoju mienku na všetko v zmysle momentálne vládnúcej morálky. Ale je to naozaj niečo nezdravé? Prečo teda lekári zrušili tento vzťah vo svojich tabuľkách chorôb?
Zjavne vychádzali z nasledujúceho:
Zjednodušene možno považovať homosexualitu za čosi mimo neprirodzeného, chorého, ale toto tvrdenie si protirečí s vývojom druhov. Ak si všimnete v prirode sa vyskytujú aj vzťahy k vlastnému pohlavia ako celkom prirodzený jav a dokonca ani človek si z toho nerobí ťažkú hlavu. ale keď to isté robí človek, verejná, spoločenská mienka ho hneď odsudzuje. Ano, pretože na rozdiel od iných, „nižších“ živočíchov, sex ako prejav medziľudských vzťahov u človeka, bez ohľadu na to či ide o rôzne, alebo rovnaké pohlavia, na verejnosť nepatrí.

Teraz trochu z iného súdka, kde sa tiež radikálne mení právny vzťah pohľadu človeka na zviera.
Neviem ako v ČR, ale na Slovensku od 1.9.2018 zviera právne prestáva byť vecou a dostalo právo byť živým tvorom. To je tiež zlomenie tisícročných ľudských zákonov vo vzťahu k zvieratám.
"§ 119
… „(3) Živé zviera má osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie. Na živé zviera sa vzťahujú ustanovenia o hnuteľných veciach; to neplatí ak to odporuje povahe živého zvieraťa ako živého tvora.“. https://www.prav­nenoviny.sk/zvi­era-uz-nebude-vec-ake-zmeny-nas-cakaju

dubraro

Zařazení různých modelů sexuálního chování do kategorií se mění v čase a podle různých politických zájmů.
Hypersexualita (nymfománie, erotománie…) byla dříve považována za nedostatek sebeovládání a za to se dalo různým způsobem trestat. Někdy a někde i zavřít do vězení nebo do blázince. Dnes se to považuje za nemoc, aby se to nedalo použít jako důvod k rozvodu. Vždyť on je chudák záletník vlastně nemocný.
Homosexualita byla kdysi normální (Řecko), ve středověku trestná, pak se považovala za nemoc a dnes za následování hodnou přednost. Dlužno dodat, že homosexuál se nevysiluje bojem o partnerku ani odchovem dětí, chlap s chlapem se vždycky snáz domluví. Zbývají mu tedy síly na umělecké vyjadřování nebo politické působení.

ivzez

Ne, nedovedeme to logicky vysvětlit
a podle mne to ani žádné logické vysvětlení nemá.

Snad by dokázali částečně (!!) odpovědět ti,
kdo rozhodli, že homosexualita už není nemoc.

Mc Merkurion

led: … je vidět, že na slovensku vám všechno dlouho trvá, u nás už ten zákon platí od 1.1.2014 https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/novy-obcansky-zakonik-zvire-se-uz-v-ceskem-pravu-nepovazuje-za-vec_201312231­530_kbrezovska

led

Ja som to dala ako ukážku, že určité veci platia inak, ako si dlhé roky ľudia mysleli.