Jak je možné ovládat světlo dvěma nebo více vypínači?

Jak je možné, že můžeme ovládat dvěma vypínači jedno světlo – když jej vypnu na jednom vypínači, jak je možné, že jej tím druhým můžu zapnout?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Ano, tkz. křížovým nebo schodišťovým vypínačem.

Další odpovědi
Michal Kole

Ze dvou míst:

Přivede fázi na horní svorku střídavého přepínače. U druhého střídavého přepínače z horní svorky odvedeme fázi na žárovku tu pak spojíme se středním vodičem, popr. ochraným, pokud objímka tento vodič vyžaduje a střídavý přepínač propojíme že dvěma vodiči spojíme spodní svorky.

U z více míst je to podobné

Na horní svorku střídavého přepínače přivedeme fázi. Spodní svorky propojíme s horními svorkami křížového přepínače, a spodní svorky propojíme s střídavým přepínačem a z horní svorky střídavého přepínače vedeme fázi na žárovku, tu pak spojíme se středním vodičem, popr. ochraným, pokud objímka tento vodič vyžaduje

Hlada

Tady máte schema:
http://www117­.abb.com/view­Document.asp?do­cument=3354&ty­pe=
(z katalogu ABB s.r.o.)

FOG

Kupte si tzv. „claper“ – po zatleskani se Vam rosviti,ci zhasne svetlo.